Benzineprijs stijgt tot boven de 2,50 euro per liter
De gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen voor benzine in Nederland is dinsdagochtend tot boven de 2,50 euro per liter gestegen. Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de prijzen aan de pomp de laatste weken hard opgelopen.
Volgens consumentencollectief UnitedConsumers wordt voor een liter Euro95 inmiddels 2,504 euro gevraagd. Dat is bijna 2 cent meer dan maandag. Daarmee evenaart de benzineprijs bijna het record uit 2022. Toen liepen de prijzen hard op na de Russische inval in Oekraïne en werd op een gegeven moment een prijs van 2,505 euro per liter genoteerd.
Brandstofexpert Derk Foolen van UnitedConsumers voorspelde maandag al dat de prijs waarschijnlijk snel boven de 2,50 euro per liter zou uitkomen. Foolen verwachtte dat de onrust op de oliemarkt door het conflict voorlopig aanhoudt. Mogelijk gaan de prijzen aan de pomp komende tijd dus nog verder omhoog.
Door de blokkade van de Straat van Hormuz kunnen veel olietankers niet meer uit de Perzische Golf varen. Daardoor zijn de olieprijzen de laatste tijd fors gestegen.
De dieselprijs aan de Nederlandse pomp ging onlangs al voorbij de 2,50 euro per liter. Later liep die prijs iets terug. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel staat nu op 2,482 euro.
Het kan goedkoper
Overigens kunnen automobilisten nog wel goedkoper uit zijn. De adviesprijs wordt vaak alleen bij dure pompen, bijvoorbeeld langs de snelweg, gevraagd. Elders liggen de literprijzen soms wel tientallen centen lager.
De olieprijzen gingen dinsdagochtend ook weer verder omhoog, nadat ze maandag hun eerste dip in bijna een week hadden laten zien. Amerikaanse olie en Brent, de maatstaf voor ruwe olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, werden rond de 5 procent duurder.
Handelaren lijken nog weinig vertrouwen te hebben in het slagen van Amerikaanse plannen voor een door de VS geleide coalitie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Er blijven daarnaast gemengde signalen komen van de Trump-regering over de duur van de oorlog, terwijl Iran wel veel aanvallen uitvoert in het gebied. Soms worden daarbij ook schepen geraakt.