Muziek als hoop voor Iran: zangeres Nieloefaar laat haar stem horen
De Iraans-Nederlandse zangeres Nieloefaar Bahadori probeert met haar muziek mensen en culturen te verbinden in tijden van oorlog, zoals in Iran. "Het is een prachtig middel daarvoor, een lied kan soms veel meer dan woorden kunnen of politiek kan", zegt ze in het radioprogramma WNL In de Kantine.
De oorlog in Iran duurt inmiddels al ruim een week, met grote onrust in het land en in het hele Midden-Oosten tot gevolg. Iraniërs vrezen voor hun leven door aanvallen van het Israëlische en Amerikaanse leger en ook buiten Iran zijn mensen hun leven niet zeker. Zo zijn de Golfstaten meermaals bestookt met Iraanse raketten.
'Ik voel een verantwoordelijkheid'
Bahadori wil met haar muziek mensen hoop geven. Ze deed vaker aan talentenjachten mee, zoals The Voice Kids. Vaak zingt ze zowel in het Farsi (Perzisch) als in het Nederlands.
Drie jaar geleden schreef ze een nummer over vrijheid in Iran. "Ik voel een verantwoordelijkheid om de stem die ik hier in Nederland wel mag hebben te laten horen."
'Thank you Trump'
Mensen in Iran mogen zich niet op zo'n vrije manier uiten, omdat dit anders hun leven kan kosten. Desalniettemin uiten Iraniërs in Iran hun blijdschap. "Overal op de muren zie je 'thank you Trump' staan", zegt ze.
De hoop op een vrij Iran is bij haar de afgelopen week toegenomen. "Ik en heel veel andere Iraniërs hadden de hoop juist opgegeven. We dachten: het duurt zo lang, het regime gaat maar niet weg." De omgebrachte ayatollah Ali Khamenei was meer dan drie decennia aan de macht in Iran. "Nu is er een lichtpuntje, misschien is dit toch het begin van het einde."
De eerste dag van de aanval werd door Iraniërs 'bevrijdingsdag' genoemd. "Alle emoties die je maar kan voelen, voelde ik op die dag. Aan de ene kant was er heel veel blijdschap, maar ook ongeloof dat dit gebeurt. Tegelijkertijd was ik ook boos, waarom het zo lang heeft moeten duren, en voelde ik verdriet voor de tien miljoen mensen die door het regime om het leven gebracht zijn de afgelopen 47 jaar." Toch overheerst de hoop, "want we zijn nu dichterbij dan ooit".
'Doel is lastig na te gaan'
Brigadegeneraal Han Bouwmeester tempert de verwachtingen enigszins. Volgens hem is het onduidelijk wat Amerika nou precies met de oorlog in Iran wil bereiken. "Trump heeft het over het elimineren van het nucleaire programma en dan weer over regime change. Het doel is lastig na te gaan."
De minister van Buitenlandse Zaken van de VS, Marco Rubio, komt ook weer met andere bewoordingen over het doel van de aanval op Iran, net als defensieminister Pete Hegseth. "Ik hoop dat ze het zelf weten", zegt Bouwmeester, "maar daar ga ik wel vanuit".
Wekenlange planning
De operatie, genaamd Epic Fury, was al wekenlang gepland. "Dat is een samenspel tussen politici, die aangeven wat ze met de operatie willen bereiken, en anderzijds de militairen, die dat uitwerken en moeten aangeven wat ze wel en niet kunnen doen. Ik denk wel dat dat goed tot stand is gekomen."
Alleen is het aan de buitenkant lastig te zien. "We kunnen moeilijk bepalen wat nou hun doelstelling is."
'Het gaat een lange campagne worden'
Trump heeft inmiddels de verwachtingen weer bijgesteld en heeft aangegeven dat de oorlog mogelijk langer kan duren. "Het gaat een lange campagne worden, ook al zei Trump dat ze het kort zouden houden. Maar toen vernamen we al van Benjamin Netanyahu dat ze langer door wilden. Die twee beïnvloeden elkaar op dat vlak."
Bouwmeester is niet al te positief gestemd over de uitkomst van deze operatie. "Er is recent een rapport in de VS verschenen waarin duidelijk wordt dat dit onvoldoende is om uiteindelijk een machtswisseling in Iran te bewerkstelligen."