Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) houdt vast aan strakke begrotingsnorm

Marc Herman de Groot

Ondanks druk van de oppositie, houdt Minister van Financiën Eelco Heinen vast aan de strenge begrotingsnormen uit het coalitieakkoord. In dat akkoord loopt het Nederlandse begrotingstekort niet verder op dan twee procent van het BBP.

"We gaan naar een periode waarin het onrustig is, waar je ook buffers naar de toekomst nodig hebt. Niet zozeer voor de overheidsfinanciën, maar ook voor de mensen thuis. Dat als er een klap komt, dat je dan de ruimte hebt om mensen te helpen,” aldus minister Heinen in WNL Op Zondag op NPO 1.

WNL Op Zondag gemist? Beluister de uitzending hier terug als podcast:

Om deze content te bekijken dien je akkoord te gaan met sociale media cookies.

Van Europa mag een land een begrotingstekort hebben van maximaal drie procent. Toch staat in het regeerakkoord dat Nederland zich wil houden aan een tekort van twee procent. Daarmee zou er in theorie meer ruimte zijn om te lenen en extra geld vrij te maken, bijvoorbeeld om afspraken te maken met de oppositie. Volgens de minister van Financiën is dat echter onverstandig.

"Dit jaar zitten we al tegen de drie procent aan. Dan heb je het over 35 miljard euro die we niet hebben, maar wat wel uitgeven en dus moeten lenen. Dat is 2000 euro per Nederlander. Volgend jaar zit die ook op die drie procent. Het jaar daarna is het 2,5% dat is 30 miljard. Dus in de komende drie jaar komt er 100 miljard euro bij de staatsschuld. Dat is 6000 euro per Nederlander die later nog als rekening komt."

Onrust op financiële markten

Deze week was er ook de nodige onrust op de financiële markten. De dollar daalde tot een dieptepunt en beurzen schommelden. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) vindt dat de Verenigde Staten dit grotendeels aan zichzelf te wijten hebben. Zo noemt hij verschillende oorzaken als tarieven, druk op de centrale bank en slechte overheidsfinanciën.

Eelco Heinen
Demissionair minister van Financiën

“De overheidsfinanciën van de Verenigde Staten zijn niet op orde.”

Quote delen
  • Gekopieerd

"De overheidsfinanciën zijn niet op orde. Het tekort wat zij nu hebben is zes procent, dat is 2000 miljard euro per jaar dat ze niet hebben en moeten lenen. Hun staatsschuld is 126%, dat is een niveau waar ze op zaten toen ze net uit de Tweede Wereldoorlog kwamen en dat neemt alleen maar toe. Als je al deze dingen bij elkaar neemt. Dan gaat het niet de goede kant op."

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau