Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Gebruik niet langer Whatsapp of Gmail, maar ga voor Europees alternatief, zegt expert Ben van der Burg

Peter Visser

Op je iPhone een berichtje sturen via WhatsApp en daarna de notulen van een Teams-meeting samenvatten in ChatGPT: Amerikaanse software werkt vaak vlekkeloos. Maar nu de spanningen met de Verenigde Staten toenemen, rijst de vraag hoe verstandig het gebruik ervan nog is. Techexpert Ben van den Burg roept Nederlandse bedrijven op om over te stappen op Europese software.

Je kunt bijvoorbeeld je Gmail-account vervangen door het Duitse Tutanota, het Zwitserse ProtonMail of het Nederlandse Soverin. Voor samenwerking in documenten is er NextCloud, terwijl Proton Drive een alternatief biedt voor Google Drive. Voor zoekopdrachten kun je Ecosia uit Duitsland of het Nederlandse Startpage gebruiken. Ook voor WhatsApp bestaan Europese alternatieven, zoals het Zwitserse Threema.

Van den Burg raadt zelf ProtonMail aan. "Het is Zwitsers, helemaal veilig", vertelt hij in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Het werkt net zo goed als Gmail of Microsoft-mail. Het is alleen ietsje duurder en gewenning is nodig."

Hoewel het misschien verstandig is om over te stappen op Europese alternatieven, merkt Van den Burg dat mensen dat niet massaal doen. "De Amerikaanse systemen zijn makkelijk, iedereen gebruikt ze. Mensen denken: 'Privacy? Onafhankelijk van Amerika? Hoezo? Waarom is dat voor mij van belang?'"

Overstappen hoeft echter niet ingewikkeld te zijn, benadrukt Van den Burg. Dat mensen bereid zijn te veranderen, bewijst OneSignal, een alternatief voor WhatsApp dat sinds vorig jaar steeds meer terrein wint. "Inmiddels gebruiken zo’n twee miljoen Nederlanders OneSignal. Dat is een alternatief dat op gang komt."

'Gaat erom wat bedrijven doen'

Volgens Van den Burg is onafhankelijkheid van big tech belangrijk. "Het gaat erom wat bedrijven doen. De Radboud Universiteit in Nijmegen geeft medewerkers bijvoorbeeld een Fairphone, een duurzame Nederlandse telefoon. Je zou ook een Samsung of iPhone kunnen geven, maar zij kiezen bewust voor een Fairphone. Dat zet veel zoden aan de dijk."

Hij testte de Fairphone zelf en geeft een eerlijk oordeel: "Het is niet de beste telefoon, je wordt als consument er niet per se blij van. Maar als je hem van je baas krijgt, is het prima. Het zijn echte alternatieven!"

Van den Burg hoopt dus dat bedrijven het gebruik van Europese software stimuleren. "Ik word bijna wekelijks aangesproken: 'Ben, waarom gebruik jij nog Microsoft en Google?' Ik doe het zelf ook nog, uit gemakzucht. Maar bedrijven zouden het voorbeeld moeten geven. Het is makkelijker dan je denkt, en wie weet wordt het voor sommigen een nieuwe hobby."

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau