Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Hooggerechtshof Venezuela: vicepresident is tijdelijke president

Redactie

Het hooggerechtshof van Venezuela heeft vicepresident Delcy Rodríguez bevolen tijdelijk het presidentschap over te nemen, nadat de Verenigde Staten president Nicolás Maduro hadden opgepakt en uit het land ontvoerd.

Het hooggerechtshof oordeelde dat Rodríguez "in een waarnemende hoedanigheid alle bevoegdheden, plichten en verantwoordelijkheden van het presidentschap op zich moet nemen en uitoefenen om de bestuurlijke continuïteit en de alomvattende verdediging van de natie te waarborgen." De grondwet bepaalt dat de waarnemend president negentig dagen kan aanblijven en dat dit vervolgens door het parlement met nog eens negentig dagen kan worden verlengd.

De rechters gingen er niet toe over Maduro permanent uit zijn ambt te zetten. Die uitspraak zou hebben betekend dat het land binnen dertig dagen verkiezingen zou moeten houden.

Tegen de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zou Rodríguez zaterdag hebben gezegd dat ze bereid is met de Verenigde Staten samen te werken. Tijdens een persconferentie over de Amerikaanse operatie in Venezuela zei president Trump over die samenwerking: "Ze heeft ook niet echt een andere keuze." Trump betitelde haar als de nieuwe president.

Diplomatieke technocraat

Verschillende Latijns-Amerikaanse en Amerikaanse media stellen dat de 56-jarige Delcy Rodríguez door haar inspanningen de Venezolaanse economie op gang te helpen, in de VS indruk heeft gemaakt. Ze heeft daarvoor volgens de New York Times veel contacten met vooraanstaande zakenlui, buitenlandse investeerders en diplomaten gehad. Ze zou daarbij overkomen als een diplomatieke technocraat. Ze zou niet tot de vele topfiguren in het regime behoren die in het buitenland, vooral de VS, strafrechtelijk worden onderzocht of vervolgd.

Rodríguez is als dochter van een in 1976 in gevangenschap overleden linkse guerrillero altijd fel aanhangster geweest van de socialistische staat die de linkse populist Hugo Chávez (1954-2013) heeft gesticht en die door Maduro en de strijdkrachten overeind is gehouden. Ze heeft zich niet publiekelijk uitgesproken over de staatsterreur en de corruptie waarmee dat is gebeurd. Ze beschouwt zich als waarnemer en vindt net als andere leiders in Caracas dat Maduro de wettige president is.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau