Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Hoe het aanzicht van een dorp drastisch veranderde: 'Projectontwikkelaars zorgden voor enorme rotzooi'

Hans Stehouwer

Noordwijk is een gemeente die zich laat kenmerken door grote contrasten. Van arm tot rijk, van leegstand tot ambitieuze nieuwbouwplannen en van duinzand tot dikke polderklei. Maar ook: de boulevard versus de strandpaviljoens. In de podcast van Stand van Nederland: Aangehaakt zoeken we uit hoe de kustplaats de afgelopen decennia flink is veranderd.

De badplaats staat op dit moment rond de boulevard niet bekend om de esthetiek, geeft gemeenteraadslid Karel van Herwaarden van D66 toe. "In Noordwijk zeggen we dat de oorlog bij ons in 1970 begonnen is. Toen zijn er mooie gebouwen platgegooid. Daar zijn lelijke gebouwen voor teruggekomen. Met een stedenbouwkundige opzet die niet doordacht is, maar die is ontstaan door ontwikkelaars. Dan zie je op een gegeven moment een flat staan waarvan je denkt: huh, wat doet die flat hier in godsnaam?"

Zonde, vindt ook Frans van Kouwen van Lijst Salman Noordwijk. "Het doet enorme afbreuk aan het zicht en de toegankelijkheid van Noordwijk. Bij de boulevard hebben projectontwikkelaars ervoor gezorgd dat het een enorme rotzooi is geworden. Als je kijkt naar waar de Hotels van Oranje stonden, is dat nu een enorm gapend gat en je moet maar afwachten wat ervoor terugkomt. Het ziet er niet uit en het duurt eeuwen voordat er iets gebeurt."

Verschuiving

De verloedering heeft een verschuiving teweeggebracht, constateert Van Kouwen: "Noordwijk was een uitgaansgelegenheid voor de hele Bollenstreek. Mensen kwamen uit Leiden om naar discotheken aan de boulevard te gaan. Je merkt daarin een verschuiving naar het strand toe, waar een aantal permanente strandpaviljoens zijn gekomen die enorm trekken. Dat betekent wel dat je verloedering krijgt aan de boulevardkant."

Luister hier naar de nieuwste podcast van Stand van Nederland:

Om deze content te bekijken dien je akkoord te gaan met sociale media cookies.

"Het dorp is leeggezogen door de strandpaleizen, zoals die destijds aangeprezen werden", vult Van Herwaarden aan. "Dat was toen ook best wel controversieel: vinden we dat wel een goed idee om het strand vol te bouwen? Dat is toch gebeurd. Ook omdat de andere kustplaatsen het doen. Het is niet helemaal onlogisch dat het gebeurd is, maar goed voor het dorp is het niet geweest."

Meer weten over de contrasten en beslommeringen van Noordwijk? Beluister de aflevering van Stand van Nederland: Aangehaakt hier als podcast.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau