Kabinet legt hulp bij te hoge energierekening neer bij gemeenten
Het demissionaire kabinet laat het over aan gemeenten om komende winter huishoudens te helpen die moeite hebben hun energierekening te betalen. Zij krijgen daar 30 miljoen euro voor, veel minder dan de afgelopen jaren beschikbaar was via een noodfonds waar ook energiebedrijven aan bijdroegen. Dat meldt staatssecretaris Jurgen Nobel (Sociale Zaken, VVD) aan de Tweede Kamer.
Gemeenten kunnen het geld gebruiken om meer mensen te helpen met al bestaande regelingen, bijvoorbeeld inkomensondersteuning of hulp bij energiebesparing. "Het is goed dat we deze winter huishoudens kunnen helpen", zegt Nobel. "We moeten er op de langere termijn voor zorgen dat huishoudens structureel hun energierekening omlaag kunnen brengen."
De afgelopen jaren konden gezinnen met te hoge stookkosten aankloppen bij een tijdelijk noodfonds. Daar leverden energiebedrijven ook een bijdrage aan, maar die waren daar dit jaar niet meer toe bereid. Een fonds vullen met alleen belastinggeld is juridisch kwetsbaar. De Europese Commissie zou dat kunnen zien als staatssteun voor de energiesector. Er komt uiteindelijk een structurele oplossing, maar dat duurt nog zeker een jaar.
'Alles op alles'
Het beschikbare budget bleek afgelopen winter al ontoereikend om aan alle hulpvragen tegemoet te komen. De Tweede Kamer maakte daarom dit voorjaar 50 miljoen euro extra vrij. Maar dat geld kreeg het kabinet niet uitgegeven, omdat de energiebedrijven ook toen niet bereid waren tot een extra bijdrage.
Bij het debat over de miljoenennota vroeg de Tweede Kamer het kabinet om voor de komende winter alsnog iets te regelen. Premier Dick Schoof beloofde daarom "alles op alles" te zetten. De gemeenten moeten het nu dus oplossen, en krijgen daarvoor maar een deel van het extra vrijgemaakte budget.
Voor een meerjarig energiefonds, dat vanaf volgend jaar financiële ondersteuning moet gaan bieden in combinatie met hulp bij verduurzaming van de woning, komt juist meer geld beschikbaar dan eerder was voorzien. Dat komt door een extra bijdrage van ruim 100 miljoen euro uit het Europese Sociaal Klimaatfonds.