Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Niemand wil de advocaat van Ridouan Taghi zijn: hoe nu verder?

Hans Stehouwer

Het gerechtshof Amsterdam bespreekt vandaag de advocatenkwestie rond Ridouan Taghi in een ingelaste zitting in de extra beveiligde rechtbank in de gevangenis in Vught. De hoofdverdachte in het grote liquidatieproces Marengo zit al maanden zonder rechtsbijstand na de aanhouding van zijn laatste advocaat Vito Shukrula.

Gesprekken met twee potentiële kandidaten zijn op niets uitgelopen. Misdaadverslaggever Joris Peters van NU.nl weet dat Taghi verplicht is om vandaag naar de zitting te komen. "De rechter heeft dat bevolen. De beveiligde zittingszaal zit in de gevangenis waar hij gevangen zit. Dus het is een klein ritje voor hem."

De situatie rond Taghi is uniek. "We hebben weleens gehad dat verdachten geen advocaat willen", vertelt Peters in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Die krijgen er dan uiteindelijk één toegewezen, een zogenaamde procesbewaker. Maar in dit geval is er iemand die heel graag een advocaat wil, maar die simpelweg niet kan krijgen. Het hof gaat dat met hem bespreken.

Keuzes

Peters is heel benieuwd wat er dan wordt gezegd. "Ik ga er niet van uit dat Ridouan opeens zegt: ik hoef geen advocaat meer, laten we maar verder gaan. Maar het hof zal keuzes moeten maken. Eén van de keuzes kan mogelijk zijn dat je de zaak afsplitst. Dat betekent dat de zaak van Taghi naar een andere rechtbank gaat, die krijgt dan andere rechters. Dan gaat het Marengo-proces tegen de rest van de verdachten zonder hem verder."

Joris Peters
Misdaadverslagger NU.nl

“Ik ga er niet van uit dat Ridouan opeens zegt: ik hoef geen advocaat meer, laten we maar verder gaan.”

Quote delen
  • Gekopieerd

"Hij krijgt dan drie nieuwe raadsheren", weet Peters. "Dat levert dan een hoop vertraging op, maar die is er nu al. Mogelijk dat er in die tussentijd toch weer een advocaat gevonden kan worden. Dat is nog steeds de hoop. De vraag is een beetje waarop die gebaseerd is. Maar misschien kun je bepaalde voorwaarden creëeren, waardoor sommige advocaten toch erin stappen."

Europese Hof voor de Rechten van de Mens

Als echt niemand zich meldt, zou het hof kunnen besluiten desondanks door te gaan. "Dan heeft hij dus geen advocaat en neemt het hof helemaal zelf de regie in handen. In principe is dat mogelijk. Het probleem schuif je dan eigenlijk voor je uit. Je zou 'm kunnen veroordelen of vrijspreken. Misschien dat het hof die veroordeling dan ook in stand laat. Maar als Taghi dan naar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens stapt, dan kan dat hof zeggen: u heeft gelijk. Ga maar weer terug. Dan moet die zaak weer opnieuw."

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau