Ewout Genemans: 'Van programma's die ik in Nederland maakte, heb ik mentaal best last gehad'
Journalist en programmamaker Ewout Genemans reist de wereld over om in de gevaarlijkste gevangenissen ter wereld te overnachten. Eerder maakte hij een programma in Nederland waarin hij meeloopt met de politie, en dat gaat hem niet in de koude kleren zitten. "Het kwam heel dichtbij in Nederland, daar heb ik echt wel last van gehad."
In zijn nieuwe programma ‘Ewout: Gevaarlijke Gevangenissen’ bezoekt Genemans de strengst beveiligde gevangenissen. Van een gevangenis in El Salvador tot een gevangenis in Mexico-Stad, waar drugsbendes de dienst uitmaken.
Hoewel al deze ervaringen indrukwekkend waren voor Genemans, maakte de programma's die hij maakte op Nederlandse bodem de meeste indruk op hem. "Voor de programma's in het buitenland stapte ik op het vliegtuig en weg was ik. Het was gevoelsmatig daarom ook heel ver weg en ik kon het makkelijk achter me laten. Bij de programma's die ik heb gemaakt in Nederland, waren situaties herkenbaar en kwam het heel dichtbij. Daar heb ik het mentaal wel moeilijk mee gehad", aldus Genemans in Goedemorgen Nederland op NPO 1.
Tekst gaat verder onder de X.
Programmamaker Ewout Genemans reist de wereld over om de gevaarlijkste gevangenissen te bezoeken. Maar de momenten die hem het meest zijn bijgebleven, zijn die van zijn programma's de hij in Nederland met de politie op nam: "Ik heb daar mentaal best last van gehad." #WNL pic.twitter.com/1bp3rurI6r
— WNL Vandaag (@WNLVandaag) October 15, 2025
Hij liep mee met de politie in Maastricht en Utrecht en bezocht verschillende gevangenissen om te onderzoeken of de opvatting dat Nederlandse gevangenissen hotels zijn klopt. "Ik kan je vertellen dat die term echt niet klopt. Je hebt geen regie over je eigen leven. Je bepaalt niet wanneer je eet of slaapt. De omstandigheden daarentegen zijn wel echt een stuk humaner dan die ik heb gezien in het buitenland."
El Salvador
In de eerste aflevering van Ewout: Gevaarlijke Gevangenissen bezoekt Genemans een beruchte gevangenis in El Salvador. Die gevangenis kwam onlangs nog in het nieuws toen de Amerikaanse president Trump migranten uitzette die vervolgens in deze gevangenis terechtkwamen. In deze gevangenis in El Salvador leven veertigduizend gedetineerden. In elke cel zitten honderd gevangenen, die doodstil waren toen Genemans en zijn cameraploeg het cellencomplex betraden.
"Het was ongelooflijk indrukwekkend. Ze zitten bijna 24 uur per dag op cel, de lampen zijn dag en nacht aan en je hebt constant ogen op je gericht", vertelt Genemans. "Sommige mensen zitten daar zonder een duidelijk proces, anderen alleen omdat ze een bendetatoeage op hun arm hebben. Dit is erger dan de doodstraf."
'Mensen zijn trots'
De vraag waarom de gevangenis met deze erbarmelijke omstandigheden toch een Nederlandse cameraploeg binnenliet, is volgens de programmamaker simpel te verklaren: "In El Salvador zijn ze ongelooflijk trots op deze gevangenis. Voorheen was er heel veel bendegeweld. Elke dagen werden er meerdere mensen vermoord en dat is echt afgenomen sinds de regering hard heeft ingegrepen om het bendegeweld te beperken", zegt Genemans. "Maar hierdoor zitten dus ook veel onschuldige mensen vast die geen zicht hebben op een eerlijk proces."