D66'er Paternotte over voordracht Blair als lid van dagelijks bestuur Gaza: 'In Londen wordt met verbazing gekeken'
De Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu brachten maandagavond een vredesplan naar buiten om de oorlog in Gaza te beëindigen, waarbij de Britse oud-premier Tony Blair zou zitting moeten gaan nemen in overgangsregering in Gaza. Zijn kandidatuur verbaast de gasten in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Het is wel gek dat uitgerekend hij een nieuwe poging mag doen."
Blair was van 1997 tot en met 2007 premier in Groot-Brittannië en is nu in beeld voor een plek in het dagelijkse bestuur van Gaza, door de Amerikanen omgedoopt tot de Board of Peace. Dat bestuur zou moeten worden voorgezeten door Trump, geflankeerd door Blair. Zijn erfenis ie echter allesbehalve onomstreden, omdat het sentiment onder Palestijnen over hem negatief is. De nalatenschap van de Irak-oorlog (2003-2011) kleeft nog altijd aan Blair.
D66-Kamerlid en buitenlandwoordvoerder Jan Paternotte reageert dinsdag in de uitzending van Goedemorgen Nederland: "Hij heeft op zich heel veel ervaring in het Midden-Oosten. Hij is acht jaar speciaal gezant geweest voor de Verenigde Naties. In die acht jaar heeft hij echter niets bereikt, zeggen de Palestijnen."
Toch is het niet heel gek dat Trump bij Blair is uitgekomen als mogelijke interim-premier, zegt de D66'er. "Blair heeft ook gewerkt voor de regeringen van Koeweit en Saoedi-Arabië. Dat zijn belangrijke Arabische landen die ook druk op Hamas kan leggen. Trump denkt waarschijnlijk dat hij iemand is die zowel met de Verenigde Naties, de Arabische landen als met hem kan praten."
Nieuwe poging
Volgens Paternotte wordt in Londen "met verbazing gekeken" wanneer Blair definitief wordt voorgedragen. "Ik denk wel dat je iemand nodig hebt die successen kan boeken. Als je er in acht jaar niet in geslaagd bent om enige vooruitgang te boeken in het vredesproces is het wel gek dat je een nieuwe poging mag doen."
Het vredesplan van Trump noemt de parlementariër "het meest hoopgevende wat we hebben gezien, sinds Israël de oorlog weer begon in maart". "Het is een plan met heel brede steun, van Europa tot Arabische landen die druk op Hamas kunnen leggen. Dat hebben we echt nog niet eerder gezien. Maar het is ook een heel breekbaar vaasje. Er hoeft maar iets mis te gaan of Israël kan de schuld aan Hamas geven dat zij zich niet aan de afspraken of andersom. Dan kan het weer allemaal beginnen."
Waar Paternotte vooral benieuwd is hoe Netanyahu dinsdag zijn boodschap overbrengt, als hij weer in Israël is. "En dan vooral of hij in het Hebreeuws dezelfde positieve teksten uit over dit akkoord wat hij gisteren in het Engels deed. Het wil nog weleens gebeuren dat Netanyahu in twee talen een heel verschillende boodschap heeft."
'Sigrid Kaag ook in beeld'
Historicus Willem Post twijfelt ook aan de geschiktheid van Blair als interim-premier. "De Irak-oorlog kleeft aan hem. Groot-Brittannië speelde daar ook een rol in. Ze waren niet de enige, wij hebben ook het een en ander gedaan. Dat daar bezwaar tegen wordt aangetekend, snap ik wel. In al zijn VN-jaren is weinig terechtgekomen van zijn werk. Dat is echt een nadeel."
Volgens Post moeten in de technocratische overgangsregering die Trump voor zich ziet allemaal deskundigen komen. ''Sigrid Kaag wordt ook genoemd. Dat is iemand die in het Midden-Oosten een glanzende carrière heeft gehad en veel invloed heeft, maar over die namen zal nog veel gesteggeld worden."