ANP
Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Klimaatminister Sophie Hermans sluit deals in Japan: 'Samen proberen energietransitie verder uit te bouwen'

Redactie

Demissionair minister van Klimaat Sophie Hermans is in het Japanse Osaka, waar de World Expo plaatsvindt. Samen met een grote handelsdelegatie vertegenwoordigt ze Nederland met als doel de bilaterale verhoudingen te verbeteren, met een centrale vraag: "Hoe kunnen de Nederlandse bedrijven leren van de Japanse en andersom?"

"Ik ben hier met een delegatie van ongeveer zestig Nederlandse bedrijven", zegt Hermans in Goedemorgen Nederland op NPO 1 vanuit Japan. "Bijvoorbeeld TenneT is mee, die bij ons de elektriciteitsnetten aanlegt en ook de Gasunie is erbij. We zijn hier met een heel grote groep."

Nederland heeft op de Expo in Osaka een eigen paviljoen. De handelsbetrekkingen met Japan - die 425 jaar teruggaan - krijgen door de energietransitie een nieuwe impuls. "Die proberen we in de hele energietransitie verder uit te bouwen. Zowel Japan als Nederland is heel hard aan het werk om onafhankelijk te worden in onze energievoorziening."

Sophie Hermans
Klimaatminister

“De gesprekken hier gaan vooral over waterstof en wind op zee.”

Quote delen
  • Gekopieerd

De gesprekken in Osaka gaan onder meer over kernenergie, waterstof en wind op zee. "Het is hier ook over Fukushima gegaan. Daar hebben ze hier geen goede herinnering aan. Tegelijkertijd zien ze dat kernenergie nog altijd heel belangrijk is, maar het gaat vooral over waterstof en wind op zee. We zijn verder in de ontwikkeling van wind op zee, maar in Japan zijn ze veel verder in de ontwikkeling van waterstof. Precies daar zoeken we de samenwerking: hoe kunnen de Nederlandse bedrijven leren van Japanse en andersom."

Vier overeenkomsten gesloten

De eerste resultaten van de Expo zijn volgens Hermans al direct zichtbaar. "Er zijn vier overeenkomsten gesloten op welke gebieden we nauwer gaan samenwerken. Ik zat net in een bijeenkomst met vijftien Nederlandse en Japanse bedrijven. Na afloop zag ik al druk overleg en kaartjes uitgewisseld worden. Ik heb er heel veel vertrouwen op dat er heel veel contracten en business uitvloeien voor Nederland."

Hermans ziet de innovaties in de energiesector ook als een economische kans. Richting de verkiezingen op 29 oktober gaat het immers vooral om geld uitgaven, in plaats van over geld verdienen. "Daar moet het over gaan. Je kunt geld pas uitgeven als je het verdiend hebt. Als je ziet met wat voor innovaties Nederlandse bedrijven bezig zijn in de energiesector zoals drijvende windparken, maar ook een Japans bedrijf dat samen met een Nederlands bedrijf kijkt hoe gebruikte batterijen opnieuw gebruikt kunnen worden. Allemaal bedrijvigheid waar Nederland geld aan verdient."

Wat vond je er van?

Laat ons weten wat je van dit artikel vindt, deel jouw mening en praat mee.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau