Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd
Economie

Zorgen over onzekerheden rond heffing op Europese geneesmiddelen

Redactie

De farmaceutische industrie in Nederland is bezorgd over de onzekerheden rond de Amerikaanse importheffingen op Europese geneesmiddelen. Na de aangekondigde handelsovereenkomst tussen de VS en de Europese Unie verschilt de uitleg van Brussel met die van de Amerikaanse president Donald Trump over farmaceutische producten.

Trump zei dat die niet onder het tarief van 15 procent vallen dat voor veel Europese goederen was aangekondigd. Volgens de EU gaan wel 15 procent wederkerige tarieven gelden voor farmaceutische producten, tenzij de VS nog aanvullende tarieven aankondigen voordat de gezamenlijke verklaring is opgesteld.

"Op geneesmiddelen zouden nooit invoerrechten moeten worden geheven", stelt algemeen directeur Carla Vos van de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen (VIG). "Dat gaat immers uiteindelijk ten koste van patiënten en zadelt de gezondheidszorg op met onnodige extra kosten. In een tijd van toenemende druk op zorgstelsels is dat onverantwoord."

Werkgelegenheid

In Nederland worden veel medicijnen gemaakt die onder meer bestemd zijn voor de Verenigde Staten. Bedrijven als Janssen, Organon en MSD hebben in Nederland ook grote vestigingen en de sector biedt werkgelegenheid aan tienduizenden mensen. In Nederland worden onder meer vaccins gemaakt en ook is ons land belangrijk voor bijvoorbeeld hulpstoffen en allerlei apparatuur.

"Nederlandse geneesmiddelenproducenten leveren hoogwaardige producten die wereldwijd worden ingezet voor de behandeling van ernstige ziekten", zegt Vos. "Als deze bedrijven worden geconfronteerd met plotselinge kostenverhogingen en onduidelijke handelsvoorwaarden, kan dat grote gevolgen hebben voor productiviteit, investeringsbeslissingen en werkgelegenheid."

Volgens de VIG is er toenemende geopolitieke druk op de sector, die juist behoefte heeft aan stabiliteit en beleid voor de langere termijn. "Om te voorkomen dat investeringen, productie en innovatie zich verplaatsen naar andere werelddelen, moet Europa de weerbaarheid van deze sector actief versterken", benadrukt de VIG-directeur.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau