Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

SS-beul Klaus Barbie spreekt vrijuit over oorlogsmisdaden in Amsterdam in opgedoken tapes

Redactie

Klaus Barbie is een beruchte oorlogsmisdadiger. Er is een geluidsopname gevonden waarin hij zijn eigen verhaal vertelt. De SS-er waant zich onbespied en praat tot in detail over zijn misdaden in onder andere Amsterdam. Het maakt de opnames uniek. Ze zijn te horen in de tv-documentaire NPO Doc: De Barbie Tapes van Omroep WNL die op 3 mei worden uitgezonden op NPO2.

''We hebben in Amsterdam de bruggen over de grachten opgetrokken en zijn met een bataljon SS de Jodenwijk ingetrokken. Het waren drie harde weken mijn obergruppenführer. De Joden gooiden hun servies en pispotten naar ons, wij gooideN handgranaten terug, BOEM! Hahaha…''

Aan het woord is SS-beul Klaus Barbie, hij vertelt honderduit over de razzia’s van 1941 in Amsterdam. Programmamaker Foeke de Koe deed uitvoerig onderzoek naar de opgedoken audio-fragmenten. De Barbie Tapes zijn hier niet eerder uitgezonden en geven een opmerkelijke inkijk in het leven van de oorlogsmisdadiger, zowel tijdens als na de oorlog.

De opnames zijn gemaakt in de zomer van 1979 in de Boliviaanse hoofdstad La Paz. Barbie ontvangt SS-generaal Karl Wolff en de Duitse journalist Gerd Heidemann. Hij is vereerd met het hoge bezoek en vertelt honderduit over zijn jaren bij de SS en de oorlogsmisdaden die hij heeft gepleegd. Niet alleen in de Franse stad Lyon, maar ook over zijn tijd in Nederland:

Klaus Barbie: “Die klote Joden in Amsterdam, zwijnen. Ze liepen daar met een anjer op de jas, om die Bernhard von Lippe te eren, je weet wel die van de Reiter SS! Die zich onder de rok van zijn vrouw verstopte”

Aanslag in hart van het verzet

Oorlogsmisdadiger Klaus Barbie vertelt ook over de inval in de Amsterdamse ijssalon Koco, het hart van het Amsterdamse verzet. De Joodse eigenaar Ernst Cahn werd hardhandig opgepakt door Barbie en afgevoerd. In de documentaire komen ook de neven van Ernst Cahn aan het woord. Na de oorlog leidt Barbie een onbezorgd leven in Bolivia, tot de nazi-jagers Beate en Serge Klarsfeld hem op het spoor komen. In De Barbie Tapes vertellen de nazi-jagers hoe ze Barbie uiteindelijk in de val laten lopen. Het levert een bijzonder historische documentaire op over de jacht op deze oorlogsmisdadiger.

Programmamaker Foeke de Koe maakte eerder de met een Tegel bekroonde tv-documentaire 'De ondergang van de Van Imhoff'.

Van de documentaire is ook de zesdelige podcast De Barbie Tapes gemaakt, te beluisteren via NPO Luister. NPO Doc: De Barbie Tapes van Omroep WNL wordt uitgezonden op 3 mei 2025 om 20.30 uur op NPO2.


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau