Oud-staatssecretaris Uslu over bezuiniging op NPO: 'Ik had gevochten om het niet te doen'
Voormalig staatssecretaris van Cultuur en Media Gunay Uslu (D66) zou niet hebben bezuinigd op de publieke omroep. "Ik had er iets anders van willen maken", reageert ze in Goedemorgen Nederland op NPO 1 op het plan van minister Eppo Bruins.
Vanaf 2027 wil het kabinet 156 miljoen euro bezuinigen op de NPO, zo werd vorige week bekend. Daarnaast moeten de omroepen zich bij de hervorming in 2029 gaan verenigen in vier of vijf omroephuizen. Alleen de NOS blijft bestaan als onafhankelijke taakomroep, de NTR zal verdwijnen.
Uslu, tegenwoordig ceo van Corendon, is terughoudend in haar commentaar op het beleid van Bruins. "Ik vind het lastig om vanaf de zijlijn het kabinet te bekritiseren. Maar ik had wel gevochten om het niet te doen, laat ik het zo zeggen", zegt ze over de miljoenenbezuinigingen.
Op de vraag of ze het plan van Bruins slecht vindt, zegt ze: "Ik had er iets anders van willen maken." Hoewel ze "niet in bezuinigingen had gedacht", begrijpt ze de wil van de minister om de publieke omroep te hervormen. "Daar had ik mij denk ik op gefocust."
'Bestel piept en kraakt'
"Het bestel piept en kraakt. Daar moet je naar kijken. Vandaar dat ik ook advies aan de Commissie Van Geel had gevraagd", vertelt Uslu. "Er lag een robuust, goed advies. Daar had ik heel graag mee aan de slag willen gaan. Maar goed, het kabinet viel."
De oud-staatssecretaris vindt het "mooi" dat Bruins het advies van de commissie niet naast zich neerlegt. "Er wordt wel naar gekeken", weet Uslu, die benadrukt: "Ik had niet zo snel in bezuinigingen gedacht. Wel in: hoe kun je beter organiseren en beter samenwerken? En hoe kun je meer doorstroom creëren? Met name voor de jonge makers, de jongere generatie."
Demonstratie
Twee weken geleden startten ruim duizend omroepmedewerkers de actie Bescherm de publieke omroep om de bezuinigingen op de NPO terug te draaien. Vandaag gaan ze een stap verder: programmamakers, presentatoren, journalisten en medewerkers van de NPO demonstreren op het Media Park in Hilversum tegen de voorgenomen bezuinigingen. "Het is zwaar ingewikkeld. Ik snap de emoties", zegt Uslu.
Bij de demonstratie spreken Tom van 't Einde (AVROTROS), Joris Linssen (KRO-NCRV) en Nora Akachar (NTR) de aanwezigen toe. "De bezuinigingen treffen het hart van de publieke omroep: programma's die informeren, inspireren en de samenleving verbinden, staan op de tocht", zegt initiatiefnemer Hubert van der Want.
"In deze verwarrende tijden is een sterke en onafhankelijke publieke omroep noodzakelijker dan ooit als fundament onder de democratie", aldus Linssen. Van 't Einde vult aan: "Misschien moeten we een keer ophouden met net doen alsof de publieke omroep slecht is. Het is niet alleen een van de meest efficiënte publieke omroepen van Europa, het is een van de beste."