Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Koningspaar brengt omstreden bezoek aan Kenia: 'Als ze niet gaan, zal Kenia mogelijk samenwerken met Rusland en China'

Babette Englebert

De komende drie dagen brengen koning Willem-Alexander en koningin Máxima een bezoek aan Kenia, ondanks massale protesten en onvrede in het land. De reis stuit zowel in Kenia als Nederland op felle kritiek; het koningspaar zou vanwege de onrust thuis moeten blijven. Is die kritiek terecht?

"Het is al langere tijd zo dat Kenianen de straat opgaan, met name de jeugd", legt oud-Afrikacorrespondent Arne Doornebal uit in Goedemorgen Nederland op NPO 1. Kenianen zijn ontevreden over het beleid van president William Ruto, dat armere inwoners zou benadelen. "Afrika is zich sterk aan het ontwikkelen en de Keniaanse bevolking groeit gigantisch snel."

"Tegelijkertijd groeit het bewustzijn dat de nieuwe rijkdom in het land slechts is weggelegd voor een klein deel van de bevolking. Kenianen voelen zich niet gehoord, profiteren niet mee van de economische groei en worden eigenlijk alleen maar armer." Afgelopen zomer vielen er nog honderden gewonden en enkele doden tijdens een grote demonstratie over belastingverhogingen. Volgens verschillende organisaties, waaronder Amnesty International, staan de mensenrechten in het land onder druk.

Ondanks de onrust in Kenia is Doornebal positief over het staatsbezoek van onze koning. "Dit is pas zijn tweede bezoek aan Afrika. Het land ontwikkelt snel en Nederland heeft vooralsnog een belangrijke positie op het continent. Als Willem-Alexander niet gaat, zal de situatie voor de Kenianen niet verbeteren."

Bovendien voorziet Doornebal dat onze koning zich tijdens het staatsbezoek wel degelijk zal uitspreken: "Er wordt gezegd dat hij vragen gaat stellen over de situatie. Van een land waarmee je een vriendelijke band hebt, kun je zulk advies ook wel verwachten."

Arne Doornebal
Oud-Afrikacorrespondent

“Als Willem-Alexander niet gaat, zal de situatie voor Kenianen niet verbeteren.”

Quote delen
  • Gekopieerd

Journalist Sinan Can is eveneens positief over het bezoek van de Oranjes, maar hij betwijfelt of de adviezen van Willem-Alexander een verschil zullen maken. "De grap met zulke steady diplomatie achter gesloten deuren is dat je er vaak niets aan hebt. Denk aan Sigrid Kaag, die naar Iran ging om problemen aan te kaarten bij de machthebbers."

Bovendien is het volgens entertainmentdeskundige Albert Verlinde belangrijk dat de koning het onderwerp tactisch aansnijdt. "Als je daar als witte man aankomt en even gaat uitleggen van 'Jongens, jullie doen het allemaal verkeerd', dan heb je niet de juiste toon. Maar goed, er zijn natuurlijk mensen die hem daarover adviseren."

Politiek Den Haag positief over staatsbezoek Kenia

Het gros van politiek Den Haag steunt het staatsbezoek, vertelt politiek verslaggever van WNL Tessa van Viegen. De band tussen Nederland en Kenia is belangrijk, legt ze uit: "Als we niet gaan, zal Kenia mogelijk meer gaan samenwerken met Rusland en China. Daar wordt echt voor gevreesd. Ze zien wel dat Europa en Nederland moeten zorgen dat die banden goed zijn."

Eerder vandaag gaf Willem-Alexander aan dat hij de komende dagen aandacht wil besteden ‘aan de mensenrechten, goed bestuur en accountability’ in Kenia. In de loop van de dag zal het koningspaar onder andere in gesprek gaan met de Keniaanse regering en een delegatie Keniaanse jongeren ontmoeten op de Nederlandse ambassade.

stemmen

Wat vond je er van?

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau