Deepfake-pornosite offline na aangiftes: 'Stap in de juiste richting', zegt Welmoed Sijtsma
MrDeepFakes, de grootste website op het gebied van nepporno, is in Nederland niet langer te bezoeken. Dat meldt het AD. Zeker twintig BN'ers en Kamerleden deden vorig jaar aangifte, nadat een deepfakevideo waarbij hun gezicht werd gebruikt op het platform was verschenen. WNL-presentatrice Welmoed Sijtsma maakte een documentaireserie over de gevolgen van zo'n video.
"We hebben de website gevraagd hun servers weg te halen uit Nederland. IP-adressen uit Nederland kunnen de website niet meer benaderen", zegt een woordvoerder van het OM tegen de krant. Volgens het AD waren gezichten van zeker zeventig BN'ers met behulp van kunstmatige intelligentie op het lichaam van pornoactrices geplakt.
Meerdere video’s zijn inmiddels verwijderd, maar niet allemaal. Door middel van een VNP-verbinding is MrDeepFakes, dat wereldwijd bijna 650.000 leden heeft, nog altijd te bezoeken. ''Die hele website zou uit de lucht moeten en de mensen erachter vervolgd'', zegt Otto Volgenant van Boekx Advocaten tegen het AD.
Namens slachtofferorganisatie Offlimits heeft hij een handhavingsverzoek ingediend. ''Dit is geen echte oplossing voor de slachtoffers. Een gratis VPN-app is in één minuut geïnstalleerd. De gebruikers van deze website weten dat heus ook wel. Natuurlijk is dit nieuws, maar de slachtoffers staan nog steeds in de kou.''
Welmoed en de sexfakes
Het OM zegt dat het onderzoek naar makers van verschillende video’s nog loopt. Onder meer Olcay Gulsen en Hélène Hendriks deden vorig jaar aangifte. WNL-presentatrice Welmoed Sijtsma zette het onderwerp op de kaart en was de eerste die aangifte deed. In november werd een 39-jarige man uit Amersfoort veroordeeld tot een voorwaardelijke taakstraf van 180 uur, omdat hij een hij een pornografische deepfakevideo heeft gemaakt van Sijtsma.
De presentatrice werd op het bestaan van de video geattendeerd via Instagram en deed aangifte. Zij maakte vorig jaar voor NPO 3 de WNL-serie Welmoed en de sexfakes, waarin ze op zoek ging naar de persoon die de video had gefabriceerd. Met behulp van een IT-onderzoeker kwam zij verdachte O.K. op het spoor.
'Stap in de juiste richting'
Sijtsma vindt het "heel goed dat er ingegrepen is" en MrDeepFakes in Nederland offline is, "waardoor de drempel hoger wordt om dit soort video's te maken en te delen. We moeten dit niet normaal vinden met z'n allen".
"Een stap in de juiste richting, maar eigenlijk zou de hele website natuurlijk uit de lucht moeten. Daarbij wordt zo’n video - als hij eenmaal online staat- overgenomen door allerlei verschillende sites. De slachtoffers zijn er dus niet zomaar vanaf", aldus Sijtsma.
Benieuwd naar Welmoed en de sexfakes? De vierdelige serie bekijk je hier, via NPO Start.