Hulp nodig bij je belastingaangifte? 'De Belastingdienst helpt goed en snel'
Sinds zaterdag kunnen Nederlanders belastingaangifte doen van hun inkomsten in 2024. Paul van der Linde rijdt met de zogenoemde belastingbus door het land om mensen te helpen. "Sommige mensen hebben een steuntje in de rug nodig."
Vandaag staat hij in Middelburg. "Wij willen mensen verder op weg helpen als ze vragen of problemen hebben bij de aangifte. Voor veel mensen lukt het allemaal prima zonder hulp, maar sommige mensen hebben een steuntje in de rug nodig. De belastingbus is één van de middelen die we inzetten om mensen verder te helpen", zegt Van der Linde van de Belastingdienst in Goedemorgen Nederland op NPO 1.
"Mits je iets met je belastingaangifte hebt, kun je langskomen, particulier of als ondernemer. We komen door veertien steden in Nederland. Voel je vrij om vragen te stellen over je aangifte." Ongeveer 9,4 miljoen mensen moeten dit jaar aangifte doen. Het gaat om 6,9 miljoen particulieren en 2,5 miljoen ondernemers.
Van der Linde denkt dat het steeds eenvoudiger wordt om belastingaangifte te doen. "Het is mij afgelopen zaterdag zonder problemen gelukt. De slogan 'leuker kunnen we het niet maken, wel makkelijker' gebruiken we al jaren niet meer, maar we willen het nog steeds zo makkelijk mogelijk maken."
Daarvoor rolt de Belastingdienst verschillende initiatieven uit, waaronder dus de belastingbus. "Je kunt ook een bezoek aan de balie inplannen of een belafspraak, maar zeker op een zonnige dag als vandaag is het ook heel fijn om even hier langs te komen in Middelburg."
Vorig jaar recordaantal keer uitstel
Vorig jaar deden 32.000 mensen geen belastingaangifte terwijl ze dit wel moesten doen. Dat waren er aanzienlijk meer dan in 2023, toen 197.000 mensen te laat waren. Een recordaantal mensen van bijna 2,9 miljoen vroeg uitstel aan. Ook deed een recordaantal van 10,3 miljoen mensen vorig jaar op tijd belastingaangifte.
Werk je voor een baas, dan staan je inkomsten over het voorgaande jaar doorgaans keurig op een rijtje. Voor zelfstandigen is de aangifte een groter karwei. De Belastingdienst probeert mensen die te laat zijn met telefoontjes en sms'jes alsnog zo ver te krijgen. Wie vaker heeft verzuimd, krijgt een kaart in de brievenbus.
De belastingbus rijdt door heel het land. "Mits je iets met je belastingaangifte hebt, kun je langskomen, particulier of als ondernemer. Voel je vrij om vragen te stellen over je aangifte", aldus Van der Linde. Mogelijk het animo groot: door grote drukte was het zaterdag beperkt mogelijk om in te loggen bij de Belastingdienst om aangifte te doen.
'Hoera voor de Belastingdienst!'
Hoofdeconoom van de ING Marieke Blom vindt de belastingaangifte een stuk minder complex dan jaren geleden. "Het is nog steeds ingewikkeld, maar vroeger was het echt meer gedoe. Heel veel gegevens zijn tegenwoordig al vooraf voor je ingevuld."
Dat beeld onderstreept Amerikakenner Diederik Brink, ook te gast in Goedemorgen Nederland. "Als je het vergelijkt met de Verenigde Staten, daar hebben ze zo'n service niet en is het echt een opgave om alles erbij te pakken en alle aftrekposten te vinden. Dat is gigantisch veel werk en daar profiteren allerlei bureau's van. In ons land krijg je gewoon in één download alle vooraf ingevulde formulieren. Je loopt het door en in een halfuurtje kan je klaar zijn."
"En de hulp van de Belastingdienst is ook echt goed", zegt radio-dj Wouter van der Goes, naast Brink op de bank. "Ik heb een tijd lang belastingaangifte gedaan voor een wat oudere man waar ik voor zorgde. Dat vond ik best ingewikkeld, ik ben geen deskundige. Ik belde met de Belastingdienst en werd echt goed en ook best wel snel geholpen."
"Hoera voor de Belastingdienst! En laat ze dat onthouden als mijn aangifte binnenkomt", grapt Van der Goes.