Aardappelschillen zijn niet alleen nuttig als veevoer, maar ook voor natuurherstel
Aardappelresten-en schillen werden voorheen vooral gebruikt als veevoer. Maar je kunt veel meer doen met dit enorm sterke, biologisch afbreekbare materiaal. Bijvoorbeeld: matten die kunnen bijdragen aan natuurherstel.
Die uitvinding werd gedaan bij een bedrijf in het Gelderse Culemborg. "We hebben veel tests gedaan met matten die waren bedoeld voor het herstel van mosselbanken in de Waddenzee. Het aantal mosselen was daar sterk teruggelopen en daar moest wat aan gebeuren", vertelt zeebioloog Karin Didderen in Stand van Nederland: Koplopers op NPO 2.
De mosselen hadden een beschutte plek nodig op de zeebodem. Alleen dan zouden ze weer een kans krijgen om zich voort te planten. "Plastic matten werden destijds gebruikt, want die waren stevig, maar niet biologisch afbreekbaar. Wij wilden een natuurvriendelijker alternatief", vertelt Didderen. En zo kwam het team biologen op 'aardappelmatten'.
Resten van aardappelen
De matten worden gemaakt van resten van aardappelen. Snijzetmeel is een restproduct en wordt verzameld in een Brabantse aardappelverwerkingsfabriek. "We maken korreltjes van het snijzetmeel. Die korreltjes zijn geschikt om de matten van te maken", vertelt Thijs Rodenburg, fabrikant van biopolymeren.
Schimmels en bacteriën breken de matten uiteindelijk helemaal af. "Sommige matten breken in tien tot twintig jaar af, terwijl andere matten al in een paar maanden kunnen afbreken", legt Didderen uit.
Van Waddenzee tot koraalriffen
De matten zijn inmiddels zo succesvol, dat ze breder zijn uitgerold dan alleen de Waddenzee. "Ook allerlei zeeplanten kunnen weer groeien in kwetsbare kustgebieden dankzij de matten." Dat gebeurt nu op verschillende plekken in Zeeland, maar ook ver daarbuiten. "We verkopen de matten inmiddels over de hele wereld, van Amerika tot Australië. Vooral het component dat de matten afbreekbaar zijn, maakt ze zo succesvol", vertelt Didderen.
Meer weten over hoe dit natuurvriendelijke product wordt gebruikt voor natuurherstel? Kijk dan vanavond om 21.10 uur naar Stand van Nederland: Koplopers op NPO 2.