Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Ravijnjaar voor gemeenten komt eraan, maar met goed overleg is bezuinigen mogelijk zoals in Amersfoort

Redactie

Gemeenten zetten zich schrap, want vanaf volgend jaar ontvangen ze veel minder subsidie vanuit het Rijk. Voor veel gemeenten betekent dat 'bezuinigen'. Vervelend, maar niet onmogelijk, bewijst de gemeente Amersfoort.

"Je moet denken aan bezuinigingen op zwembaden en bibliotheken. Het gaat enorm aangrijpend worden voor de gemeenschap", betoogt burgemeester van de gemeente Vijfheerenlanden, Sjors Fröhlich, in WNL Haagse Lobby op NPO Radio 1.

5 miljard euro

Fröhlich overdrijft daarmee niet, want ongeveer driekwart van de gemeenten verwacht tekorten, bleek uit eerder onderzoek van accountant BDO. Het bedrag dat gemeenten bij elkaar tekortkomen overschrijdt volgens het onderzoek de 5 miljard euro. Inwoners van gemeenten gaan dat dus hoe dan ook voelen, zegt Fröhlich.

Luister hier het hele gesprek:

Om deze content te bekijken dien je akkoord te gaan met sociale media cookies.

"Het doorvoeren van bezuinigingen is de gemeente Amersfoort ondertussen al gelukt", zegt wethouder Nadya Aboyaakoub-Akkouh. "Op een begroting van ongeveer 650 miljoen euro gaan we 24 miljoen euro bezuinigen." Dat doet de gemeente door te snijden in het aantal ambtenaren, groenonderhoud, sport en cultuur.

"Het is geen leuke boodschap naar de samenleving toe dat er bezuinigingen aankomen, daarom hebben wij de stad deelgenoot van het probleem proberen te maken. Daarmee vergroot je het draagvlak voor de bezuinigingen." Kortom: iedereen mocht meedenken over hoe de bezuinigingen moesten worden ingevuld.

Tweede bezuinigingsronde

Toch vreest Aboyaakoub-Akkouh dat er nóg een bezuinigingsronde aankomt. In 2027 wordt een tekort van nog eens 10 miljoen euro verwacht als het Rijk niet met meer geld over de brug komt. Dat loopt in 2028 op naar nog eens 18 miljoen euro.

stemmen

Wat vond je er van?

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau