Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Defensieminister Brekelmans deelt Duitse zorg over Russische oorlogsplannen: ‘Nederland ook in het vizier’

Rick Hartkamp

Defensieminister Ruben Brekelmans deelt de zorgen van Duitse inlichtingendiensten over toenemende Russische ondermijning en sabotage. "Nederland hebben ze ook in het vizier. We zien vergelijkbare tendensen", zegt Brekelmans in Sven op 1.

Het aantal spionagepogingen bij kritische infrastructuur in Duitsland is "zorgwekkend hoog", luiden inlichtingendiensten de noodklok. Russische cyberaanvallen in West-Europa zijn steeds vaker aan de orde van de dag, maar Rusland schuwt ook geen fysieke sabotage.

In juli vatte een pakket in een DHL-distributiecentrum in Leipzig vlam. Het was de bedoeling dat het pakketje in het vliegtuig zou afgaan, zegt de baas van de Duitse binnenlandse veiligheidsdienst Thomas Haldenwang. Het incident is nu pas bekendgemaakt.

Brekelmans gaat niet in op specifieke voorbeelden in Nederland. "Ik wil graag transparant zijn, maar daarmee maken we onze eigen bronnen bekender. Dat willen wij juist afschermen, om zo veel mogelijk te weten te komen over wat Rusland allemaal in petto heeft."

Activiteit neemt toe

De minister onderstreept dat de activiteit van Russische inlichtingendiensten, plus daaraan gelieerde groepen, toeneemt in verschillende Europese landen. "Op zowel digitaal en fysiek vlak. Het is een campagne van Rusland om Westerse landen te ontwrichten."

Ontvang je al onze gratis nieuwsbrief? Meld je hier aan en mis niets van WNL!

Het netwerk en modus operandi van Russische geheime diensten is historisch geworteld, ziet Brekelmans. "Maar ze maken soms ook gebruik van nieuwe cellen en eenheden, met name op het digitale domein." Kortom, Rusland ontwikkelt zich ook. "Het is niet meer zoals de traditionele spionnen die we kennen."

Aanval op NAVO-bondgenoten reëel?

Bij een aanval op NAVO-bondgenoten kan artikel 5 geactiveerd worden, waarin staat dat een aanval op één lidstaat een aanval op alle lidstaten is. De Duitsers spreken hun zorg uit dat eind van dit decennium de Russische oorlogssterkte zo groot kan zijn, dat een oorlog met de NAVO heel reëel is.

"We moeten er alles aan doen om dat voorkomen. We moeten zodanig sterk zijn dat Poetin het niet in zijn hoofd haalt om een vinger naar de NAVO uit te steken", benadrukt Brekelmans. "De toename van militaire productie doen ze om in staat te zijn de NAVO aan te vallen."

Luister deze uitzending van Sven op 1 nu terug als podcast:

Om deze content te bekijken dien je akkoord te gaan met sociale media cookies.

Hongarije uit Schengen?

D66-leider Rob Jetten gaf eerder in Goedemorgen Nederland aan dat hij Hongarije tijdelijk uit het Schengengebied wil zetten, uit angst voor Russische spionage. Via het land, waar Viktor Orbán met de scepter zwaait, komen Russen gemakkelijk de Europese Unie binnen. "Het zijn illegale migranten die hier aan het werk gaan. Vaak is het werk dat ze doen fout werk, namelijk het bespioneren van Europa. Daarmee is onze veiligheid in het geding", zei Jetten daarover.

Brekelmans reageert: "De Europese Commissie kijkt of Hongarije zich aan de Schengenregels houdt. Op het moment dat dit niet zo is, is het aan de Commissie om in te grijpen. Dat is de eerste stap. Als Hongarije de deur openzet, staat de deur naar de hele Schengenzone open. Ik wil geen Russische spionnen in Europa."


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau