Komt Israël met een vergeldingsactie na aanval van Iran? ‘Kunnen Iraanse atoomprogramma aanvallen’
Het oorlogskabinet van Israëlisch president Benjamin Netanyahu heeft aangekondigd de nachtelijke aanval van Iran op Israël te willen vergelden. "Het is traditie van Israël om terug te slaan en het laatste woord te hebben. Maar in deze situatie moet je heel goed nadenken of je dat wel wilt", benadrukt oud-Commandant Landstrijdkrachten Mart de Kruif.
De aanval van Iran op Israël was de grootste luchtaanval die de wereld de afgelopen decennia heeft gezien, zegt De Kruif in Goedemorgen Nederland op NPO 1. Mocht Israël met vergeldingsacties komen, dan hebben ze volgens de oud-commandant meerdere opties, van kleine doelen tot rigoureuze aanvallen. "Ze kunnen kijken of ze voorraden of commandocentrales van de Iraanse krijgsmacht uit kunnen schakelen. Maar ze kunnen ook het Iraanse atoomprogramma aanvallen. Dat zou een hele escalatie zijn."
De kans op verdere escalatie is volgens De Kruif groot, omdat de aanval van Iran de grootste aanval op Israëlisch grondgebied sinds decennia is. Daardoor eist het Israëlische kabinet een reactie van Netanyahu op de grootschalige luchtaanval, terwijl het Westen Israël maant tot kalmte. President Netanyahu staat daardoor onder grote druk. "Binnen het Israëlische kabinet zitten een aantal hardliners die Netanyahu achter zich moet houden om aan de macht te blijven."
Internationale zorgen
De internationale zorgen zitten in een verdere escalatie van het conflict. Er wordt nu met een schuin oog naar Amerika gekeken, maar volgens De Kruif is het de hoogste tijd dat Europa aan het woord is. "Europa speelt in dit conflict nauwelijks een rol, omdat we politiek en militair niet sterk zijn in het Midden-Oosten."
Volgens De Kruif moet Europa eensgezind uitspreken het eens te zijn met de uitspraken van president van de Verenigde Staten Joe Biden, die oproept het conflict niet verder te laten escaleren. "Anders gaat het ook voor Europa consequenties hebben. Dit is vanuit ons een krachtig signaal dat nu mist."
Mogelijke sancties vanuit Europa kunnen zijn dat er minder handel wordt gedreven met Israël, aldus De Kruif. "Of minder technologie delen voor de militaire industrie. Het is belangrijk om met maatregelen te komen zodat de boel niet verder escaleert."
Ontvang jij onze nieuwsbrief al? Meld je hier nu gratis aan!
Kans op groter conflict
Voor het eerst sinds heel lange tijd is Israël direct aangevallen. "En dan nog eens massaal ook. Israël is niet alleen vanuit Iran aangevallen, maar ook vanuit de groeperingen die Iran helpen, waaronder Hezbollah, Hamas en de Houthi's in Jemen. Dat is iets nieuws waar iedereen aan moet wennen", aldus De Kruif.
De angst bestaat dat het conflict daardoor naar andere landen overslaat, waardoor er een regionaal conflict in het Midden-Oosten kan ontstaan. "Dat zien we eigenlijk al 20 á 30 jaar aankomen", benadrukt De Kruif. "De pan staat al tijden op het vuur en we hebben altijd de andere kant opgekeken. Dat kan niet meer. Het Westen moet politiek gaan handelen."