Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

63 jaar na eerste bemande ruimtevlucht: ‘Nederland, investeer in ruimtevaart!’

Steve Oosterkamp

Misschien is het je ontgaan, maar vrijdag is het de internationale dag van de bemenste ruimtevaart. Op 12 april 1961 ging Joeri Gagarin als eerste mens de ruimte in. 63 jaar later klinkt de oproep aan het Nederlandse kabinet om extra te investeren in ruimtevaart.

"We kunnen helemaal niet meer zonder ruimtevaart", zegt Philippe Schoonejans in Goedemorgen Nederland op NPO 1. Hij is kernfysicus en projectmanager bij ruimtevaartorganisatie ESA. "Deze dag is van groot belang om dat aan te tonen en om te zorgen dat er geïnvesteerd wordt in ruimtevaart. In Nederland geeft de overheid een tientje uit per inwoner aan ruimtevaartinvestering. De meeste andere landen in Europa zitten driemaal zo hoog."

Schoonejans wijst op het langetermijn-ruimtevaartplan, dat onlangs is gepresenteerd aan demissionair minister van economische zaken en klimaat Micky Adriaansens. "Zij is erg voorstander, alleen zij is demissionair", aldus Schoonejans. "We zijn dus ook heel benieuwd hoe de formerende partijen hier op dit moment over nadenken. Het is van belang hen te overtuigen dat er in ruimtevaart geïnvesteerd moet worden."

Japanner naar de maan

Eerder deze week werd bekend dat een Japanse astronaut de eerste niet-Amerikaan wordt die voet zal zetten op de maan. Dat zal gebeuren tijdens een van NASA's komende Artemis-missies, zo maakte de Amerikaanse president Joe Biden bekend.

"Twee Japanse astronauten zullen deelnemen aan toekomstige Amerikaanse missies, en één zal de eerste niet-Amerikaan worden die op de maan landt", zei Biden op een persconferentie met de Japanse premier Fumio Kishida. Kishida noemde de aankondiging een "enorme prestatie" en kondigde aan dat Japan in ruil een rover, ook wel een maanwagen genoemd, voor het programma zal leveren.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau