Zorgen om groeiende groep soevereinen in Nederland, maar wie zijn zij eigenlijk? ‘Vuurwapengeweld zit erin gebakken’
De AIVD en NCTV maken zich zorgen over de groeiende groep soevereinen en/of autonomen. "Het wordt gezien als een soort terroristische dreiging", zegt terrorismeverslaggever van De Telegraaf Silvan Schoonhoven in Goedemorgen Nederland op NPO 1. Maar wie zijn deze personen eigenlijk en waarom heerst er zoveel woede in die groep?
Soevereinen zijn ervan overtuigd dat de overheid geen legitieme macht over hen heeft en dat ze zelf mogen bepalen of zij zich aan wetten en regels houden. Dat de AIVD en NCTV de groeiende groep soevereinen ziet als gevaar, geeft volgens Schoonhoven aan dat zij worden "gezien als een terroristische dreiging". Dat blijkt ook uit de aanpak van deze personen, die volgens Schoonhoven raakvlakken heeft met de aanpak van jihadisten.
Ontvang jij onze nieuwsbrief al? Meld je hier nu gratis aan!
In het geval van jihadisten worden zij om tafel gezet met een theoloog. Met twee "vooraanstaande figuren" die recent zijn aangehouden binnen de beweging van de soevereinen zijn nu gesprekken georganiseerd met twee gepensioneerde advocaten: de gebroeders Anker. Dat duo heeft ook vaak tegen de overheid gevochten. "Op die manier proberen ze het gedachtegoed bij te draaien, zodat ontspoorde mensen weer terug op de rails komen te staan en weer meedoen in het systeem."
Tegen de overheid
Of dat ook gaat lukken wordt een lastig verhaal, denkt Schoonhoven. "Zij zijn overtuigd dat de overheid slecht en duister is."
De groep soevereinen bestaat vaak uit mensen die in allerlei problemen zijn geraakt, in hun ogen door toedoen van de overheid. Als voorbeeld noemt Schoonhoven een man waarmee hij sprak, wiens kinderen hem zijn afgenomen. "Veel van hun woede komt uit dat soort problemen en richt zich tegen de overheid en het systeem", verklaart de journalist.
'Vuurwapengeweld zit erin gebakken'
Schoonhoven vertelt dat de harde kern van mensen in die autonome of soevereine groep die geweld wil gebruiken klein is. De twee personen die recent zijn aangehouden zorgen echter wel voor een terroristische dreiging. "Zij sloegen heel gewelddadige taal uit", vertelt Schoonhoven. "Ze hadden het over het klemrijden van een politieauto en het doodschieten van iedereen in die auto en over het opknopen van mensen."
Goedemorgen Nederland gemist? Kijk nu hier terug via NPO Start.
"In de groep soevereinen wordt vaak met termen gestrooid als burgerarrest of het voor een tribunaal slepen van deurwaarders, politieagenten en rechters", gaat hij verder. Zoiets klinkt misschien onschuldig, maar dat is het volgens Schoonhoven niet. "Het is eigenrichting en wapens horen daar ook bij."
De Telegraafverslaggever zegt dat er onderling over een sheriff-systeem wordt gesproken en dat zij hun eigen rechtssysteem hanteren. "Wat heeft een sheriff aan zijn riem hangen? Een vuurwapen", aldus Schoonhoven. "De dreiging van (vuurwapen)geweld zit ingebakken in hun gedachtegoed."
'Ze terugtrekken naar de samenleving'
Ook D66-Tweede Kamerlid Hanneke van der Werf maakt zich zorgen over de groeiende groep soevereinen. Zij heeft daar een debat over aangevraagd in de Tweede Kamer. "Wat belangrijk is, is dat je de mensen die nog niet in de kopgroep van geweldplegers zitten, probeert terug te trekken naar de samenleving."
Zoals Schoonhoven al eerder zei wordt dat een lastig verhaal, omdat zij het vertrouwen in de overheid zijn verloren. "Het is belangrijk dat de overheid voor die mensen weer een gezicht krijgt", reageert Van der Werf. "Dat wij met die middengroep in gesprek blijven en dat wij de dienst zetten op mensen die echt een dreiging vormen."
"Dan moet dat gezicht wel stevig in zijn schoenen staan", richt Schoonhoven zich tot het Kamerlid. "Want deze lui zijn gewend er met gestrekt been in te gaan en te smijten met zelfbedachte juridische termen. Ze overdonderen je met al hun gedachten dat de staat niet legitiem is en dat er een duister complot achter zit."