AEX gaat door het dak: dit betekent het voor jou
Het zijn gouden tijden voor de Amsterdamse beurs. De AEX verbrak namelijk meerdere records deze week. Is dit hét moment om in te stappen om te investeren op de beurs? Beleggingsexpert en journalist Janneke Willemse vertelt in Goedemorgen Nederland op NPO 1 wat dit nu betekent voor jou als potentiële investeerder.
Enerzijds zou je verwachten dat als de beurs aan het pieken is het goed gaat met de economie. Toch zit de vork anders in de steel, legt Willemse uit. "De economie en de beurs staan eigenlijk een beetje los van elkaar. Economie is vaak terugkijken, hoe is het gegaan? Dan weet je: zo staat de economie ervoor. En de beurs en beurskoersen zijn vooruitkijken. Dat zijn vaak verwachtingen; het zal nog beter gaan. En daar stijgen de koeren op."
De laatste keer dat de AEX een record aantikte op de beurs was in 2021, vertelt Willemse. "Destijds was er ook een periode van goede verwachtingen. Vervolgens bleken in 2022 die verwachtingen niet uit te komen, dus toen zijn de beurskoersen weer hard gedaald."
Ontvang jij al onze gratis nieuwsbrief? Meld je hier aan en mis niets van WNL!
Gewogen gemiddelde
Donderdagochtend opende de beurs op een nieuw record van 839.9 punten. Dat getal is een gewogen gemiddelde, vertelt Willemse. "De AEX moet je eigenlijk zien als een soort graadmeter van hoe het gaat met de beursgenoteerde bedrijven in Nederland. De AEX bestaat uit 25 bedrijven, die tel je bij elkaar op en daar wordt een bepaalde berekening op losgelaten."
Het ene bedrijf is belangrijker voor de puntentelling dan een ander. "Gaat die stand omhoog, dan gaat het goed met de Nederlandse beursgenoteerde bedrijven. Gaat het niet zo goed, dan zal die koers dalen", vertelt Willemse. "Je moet echt aan grote bedrijven denken. Bijvoorbeeld ASML, de chipmachinefabrikant, maar ook Shell, Ahold en Unilever."
Reken jezelf niet direct rijk
Begin van dit jaar zijn er weer kwartaalcijfers bekend gemaakt en die ogen positief voor de toekomst. "Wat nu ook speelt zijn bijvoorbeeld de renteverwachtingen", zegt de beleggingsexpert. "Dus nu is de verwachting dat de rente in de nabije toekomst verlaagd zal worden. Dat is goed voor de aandelen."
Toch moeten we onszelf niet meteen rijk rekenen, waarschuwt Willemse. In 2021 speelde de rente ook een belangrijke rol in het verwachtingspatroon op de beurs, maar leverde het niet het gewenste effect op. "Stel dat je was begonnen met beleggen in 2021 op het allerhoogste punt, dus het meest ongunstigste moment voor jou, en je ging maandelijks beleggen in de AEX, dan had je nu toch wel weer een rendement van zo'n 12,5 procent gehad."
Meer programma's over de Nederlandse economie zien? Kijk dan Stand van Nederland: Generatie Next op NPO Start!
Spreiden
Willemse benadrukt geen beleggingsadviseur te zijn, maar kan wel uitleggen hoe slim beleggen werkt. "Dus als je voor de lange termijn wilt gaan beleggen, dan kan dit best een goed moment zijn. Heb je zelf in je hoofd: ik wil overmorgen stinkend rijk zijn, dan zou ik zeggen: lekker niet beleggen. Ga dan een avondje naar het casino."
Mocht je toch willen investeren, dan raadt ze in ieder geval aan om aandelen te spreiden over meerdere bedrijven en alleen te investeren met geld dat je voor een langere tijd kunt missen.
Let op: beleggen brengt risico's met zich mee. Je kunt je inleg verliezen.