Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Demograaf over bevolkingsgroei: ‘Politiek moet een visie ontwikkelen’

Rick Hartkamp

De politiek moet een visie ontwikkelen hoe Nederland om moet gaan met de bevolkingsgroei. Dat bepleit demograaf Jan Latten in Goedemorgen Nederland op NPO 1 naar aanleiding van het rapport van de Staatscommissie Demografische Ontwikkelingen dat op 15 januari wordt gepresenteerd.

De Staatscommissie onderzoekt wat de komende drie decennia de maatschappelijke gevolgen zijn van bevolkingsveranderingen. Hierbij kijkt de commissie naar de bevolkingsomvang en wat de effecten van onder meer migratie en vergrijzing zijn. Tijdens de bijeenkomst wordt het rapport officieel overhandigd aan het kabinet en de Tweede Kamer.

"Het rapport heeft de bedoeling om de paden in beeld te brengen waar het naartoe kan gaan in Nederland", aldus Latten. "Het kan gaan naar 22 miljoen Nederlanders na 2050, maar het kan ook naar 20 miljoen gaan. Daar zou de politiek een visie uit kunnen afleiden."

Heb jij Goedemorgen Nederland gemist? Kijk deze aflevering nu hier terug via NPO Start.

Arbeidskrapte

Latten benadrukt dat niet alleen de vergrijzing voor krapte op de arbeidsmarkt zorgt, een thema waar in het eindrapport veel aandacht voor is. "Je kunt net zo goed zeggen dat het tekort op de arbeidsmarkt komt doordat er al jarenlang minder kinderen worden geboren, waardoor je op langere termijn tekorten hebt. En ook omdat we allemaal parttime willen werken. Deze argumenten zijn net zo geldig. Het is niet terecht om alleen maar één visie in beeld te brengen."

Politiek verslaggever Tessa van Viegen ziet dat de politiek zich met de kwestie bezig houdt, maar "je ziet wel verschillen per ministerie hoeveel ze daarmee bezig zijn". "Het ene ministerie moet er misschien ook harder aan trekken dan de ander." Van Viegen ziet dat de politiek uitkijkt naar de presentatie van het rapport.

Ontvang jij onze nieuwsbrief al? Meld je hier nu gratis aan!

In het eindrapport zal de Staatscommissie Demografische Ontwikkelingen scenario's uitlichten en adviseren hoe de regering hier mogelijk met beleid op in kan spelen.


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
'Poetin denkt dat hij aan het winnen is, maar dat is niet zo'
1:19

'Poetin denkt dat hij aan het winnen is, maar dat is niet zo'

'Een partij' wilde bezit koran strafbaar maken
1:43

'Een partij' wilde bezit koran strafbaar maken

'Wij hebben gevraagd om gesprek met ministers en ambtenaren'
1:34

'Wij hebben gevraagd om gesprek met ministers en ambtenaren'

'Ik ken helemaal geen vooroordelen'
1:25

'Ik ken helemaal geen vooroordelen'

Team Bruh of Team Bro?
1:15

Team Bruh of Team Bro?

'Heel leuk om de stem van de NS te zijn'
1:28

'Heel leuk om de stem van de NS te zijn'

Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau