Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Donald Trump hoort of hij wordt vervolgd voor Capitoolbestorming: ‘Trump voert campagne in de rechtszaal’

Peter Visser

De rechter in de Verenigde Staten beslist vandaag of oud-president Donald Trump wordt vervolgd voor zijn rol in de Capitoolbestorming drie jaar geleden. Volgens Amerikakenner Raymond Mens is het niet zo dat Trump bij een eventuele veroordeling niet opnieuw president kan worden.

Trump hoopt in november deel te nemen aan de presidentsverkiezingen. Hij werd in de staten Colorado en Maine uitgesloten op grond van een bepaling in de grondwet die stelt dat personen die een opstand hebben veroorzaakt geen publiek ambt mogen bekleden. Dat heeft alles te maken met de Capitoolbestorming op 6 januari 2021.

Honderden Trumpaanhangers gingen destijds naar het Capitool om te protesteren tegen de verkiezingsuitslag, nadat bekend was geworden dat Democraat en zittend president Joe Biden Trump had verslagen. Bij de bestorming van het Capitool kwamen vijf mensen om het leven, onder wie politieagenten. Enkele politieagenten die de menigte probeerden tegen te houden, pleegden later zelfmoord.

Meer dan 1200 mensen werden opgepakt, meer dan 900 daarvan bekenden betrokkenheid of werden schuldig bevonden. Vandaag beoordeelt de rechter of Trump wordt vervolgd voor zijn rol in de bestorming. Volgens tegenstanders van de Republikein zou Trump zijn achterban hebben opgehitst. Hij zei bijvoorbeeld dat de verkiezingen waren 'gestolen'. Daar zijn geen aanwijzingen voor.

'Niet schuldig'

"Het is niet zeker dat er vandaag een uitspraak komt over of Trump wordt vervolgd. Er is in ieder geval een zitting en Trump heeft gezegd dat hij erbij is", vertelt Mens in Goedemorgen Nederland op NPO 1. Het is niet de enige rechtszaak die Trump aan zijn broek heeft hangen. Zo moet hij ook voor de rechter verschijnen vanwege de geheime documenten die hij uit het Witte Huis meenam naar zijn woning in Mar-a-Lago in Florida.

Ontvang jij onze nieuwsbrief al? Meld je hier nu gratis aan!

In de rechtszaak over de Capitoolbestorming pleit Trump 'niet schuldig'. "Hij zegt: die Captioolbestorming vond plaats toen ik nog president was. Dat betekent dat ik dingen als president wel of niet heb gedaan en dat ik immuun ben. De vraag is of de rechter daarin meegaat", zegt Mens. "Het past in een bredere strategie van Trump om alle rechtszaken die rond zijn persoon spelen zo veel mogelijk te vertragen."

Daar heeft de oud-president twee redenen voor. "Er zijn dit jaar verkiezingen en Trump voert campagne uit de rechtbank", vertelt Mens. "Hij denkt dat de rechtszaken door zijn achterban worden gezien als een soort heksenjacht tegen hem en dat blijkt ook uit peilingen." Er is nog een reden. "Trump wil geen veroordeling aan zijn broek hebben hangen. Hij denkt: als ik de zaken maar lang genoeg rek, komt er misschien pas een uitspraak als ik weer president ben en kan ik mijzelf gratie verlenen."

'Maar een aantal vereisten om president te worden'

Mocht Trump voor de stembusgang in november worden veroordeeld, betekent dat niet dat hij kan fluiten naar het Oval Office, zegt Mens. "Er is maar een aantal vereisten om president te worden. Bijvoorbeeld dat je ouder moet zijn dan 35 jaar en in Amerika geboren moet zijn. Daarom kon Arnold Schwarzenegger nooit president worden. Trump kan nog steeds president worden en zijn achterban vindt een veroordeling niet erg. Bovendien hebben ook partijgenoten gezegd dat ze Trump steunen als hij wordt veroordeeld."

Deze aflevering van Goedemorgen Nederland gemist? Kijk ‘m hier terug op NPO Start!

Dat betekent niet dat een veroordeling niet schadelijk kan zijn voor de Republikein. "Mocht hij kandidaat worden, dan zal president Biden in november zeggen: Ik ben een beetje op leeftijd, misschien had ik al achter de geraniums moeten zitten, maar ik sta voor de democratie. En als jullie niet op mij stemmen, komt er een veroordeelde crimineel aan de macht, misschien zelfs wel een dictator in wording", zegt Mens. "De vraag is of kiezers in het midden daar gevoelig voor zijn."

Biden voert anti-Trump-campagne

Het is duidelijk dat Biden een anti-Trump campagne voert, zegt Mens. "Dat is ook wel begrijpelijk. Biden vindt Trump echt een bedreiging voor de democratie en dat vinden veel Democraten ook. Tegelijkertijd is het ook strategie. Biden kan niet naar de kiezer met het verhaal dat de economie goed draait. Hoewel de cijfers goed zijn, voelen kiezers dat niet zo. Ook Amerikanen betalen meer in de supermarkt en aan de pomp dan in het verleden."

Uit peilingen blijkt dat 60 procent van de Amerikanen zich zorgen maakt om de rechtszaken die lopen tegen Trump. Maar, zegt Mens, 70 procent van de Amerikanen maakt zich zorgen over de mentale gesteldheid van de 81-jarige Biden. "Hij moet naar de kiezer toe met het verhaal: ja, ik ben misschien over mijn houdbaarheidsdatum heen, maar democratie staat op het spel."


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau