Strijd om Kamervoorzitterschap vandaag beslist: ‘Het kan heel spannend worden’
Aan het eind van de middag stemt de Tweede Kamer over wie de voorzitter wordt. Gaat de voorkeur naar PVV'er Martin Bosma of naar Tom van der Lee van GroenLinks-PvdA? "Het kan heel spannend worden, omdat het een volledig geheime stemming is", zegt CDA-senator Madeleine van Toorenburg in Goedemorgen Nederland op NPO 1.
Dat Bosma en Van der Lee zichzelf hebben aangedragen als voorzitter, betekent niet dat een van hen uiteindelijk de hamer van Vera Bergkamp overhandigd krijgt. "Iedereen mag stemmen op wie die wil. De stemming gaat volledig anoniem", zegt Van Toorenburg. "Het is belangrijk dat het een voorzitter is die het gezag heeft van iedereen. Oppositie en coalitie."
Ontvang jij onze nieuwsbrief al? Meld je hier nu gratis aan!
In theorie zou het kunnen dat de Kamerleden op een heel ander persoon stemmen dan Bosma of Van der Lee. "Uiteindelijk wordt er als soort trechter gewerkt naar de twee leden. Het kan ook zijn dat in de eerste ronde één iemand de meerderheid krijgt, zoals de vorige keer gebeurde met Vera Bergkamp, en dan is dat de nieuwe voorzitter."
Terughoudendheid
Wie aan het eind van de rit dan ook de scepter mag zwaaien, de nieuwe voorzitter moet in ieder geval gezaghebbend, vernieuwingsgezind en slagvaardig. Van Toorenburg voegt "terughoudendheid" toe aan het lijstje van eigenschappen.
Van Toorenburg vindt dat Kamerleden zelf de regie moeten nemen en dat zij niet wanneer het ingewikkeld wordt hun blik wenden tot de Kamervoorzitter. "Wat ik nu zie is dat mensen het moeilijk vinden om het debat aan te gaan met bijvoorbeeld iemand die wappie-achtige teksten uitslaat. Dan kijkt iedereen naar de voorzitter, zo van: zeg hier eens iets van."
Heb jij Goedemorgen Nederland gemist? Kijk deze aflevering nu hier terug via NPO Start.
Van Toorenburg vindt dat Kamerleden dat zelf moeten adresseren. "De gevoelens die in de samenleving spelen, moet je ook een plek geven in de Tweede Kamer en dat moet je daar ook weerspreken."