Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Spanning in grensgebied Rusland en Finland neemt toe: ‘Migranten zijn speelbal van Poetin’

Rick Hartkamp

De spanning in het grensgebied tussen Rusland en NAVO-aanwinst Finland neemt de afgelopen weken steeds verder toe. Rusland stuurt volgens Finland migranten de grens over, waarop Finland vrijwel alle grensovergangen heeft gesloten om een migrantenstroom te voorkomen.

Finland is het nieuwste lid van de NAVO, waardoor het bondgenootschap een lange, nieuwe grens met Rusland heeft. "De migranten die daar de grens oversteken lijken mensen te zijn die uit het Midden-Oosten komen", zegt Rusland-deskundige Helga Salemon in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Ze komen uit Jemen en bijvoorbeeld Syrië, waar Rusland ook actief is. Maar hoe ze in Rusland komen is nog maar de vraag."

Salemon vergelijkt de huidige actie van Rusland met de actie van Wit-Rusland in 2021. "Zij boden een soort pakketreis aan Irakezen aan." Volgens de deskundige beloofde Wit-Rusland aan deze mensen dat ze via hun land in de EU konden komen. "Dit spel lijkt Rusland nu ook te spelen."

Tekst gaat verder onder de X:

Aan lot overgelaten

De migranten gaan met fietsen de grens over. "Rusland is een gigantisch land, dus ze brengen de migranten helemaal naar het hoge noorden. Ze krijgen een fiets, omdat ze te voet niet de grens mogen oversteken. Mensen hebben ook filmpjes gemaakt waarin je ziet dat ze fietsen uitgedeeld krijgen door Russische grenswachters."

"Die mensen hebben geen documenten en ze worden buiten het Russische grenshek gezet en naar Finland gestuurd", zegt Salemon. Maar Finland houdt de migranten tegen. "Dus deze mensen zitten in de kou in een niemandsland." Ze veroordeelt het feit dat deze migranten aan hun lot worden overgelaten. "Het is heel triest, deze mensen zijn een speelbal in het spel van Poetin. Maar daar ligt het Kremlin niet wakker van."

Finland reageert op de migrantenstroom door de grensovergangen te sluiten. Volgens Salemon werkt dat vooralsnog wel. "Maar het is bizar dat de hele grens wordt gesloten".

Heb jij Goedemorgen Nederland gemist? Kijk deze aflevering nu hier terug via NPO Start.

Poetin speelt in op migratiecrisis

De Ruslandkenner ziet dat Rusland een soort fort wordt en dat Poetin door middel van de migratiecrisis in Europa onrust wil zaaien. "Die migranten zijn dus het kind van de rekening. Je ziet dat Poetin heel goed aanvoelt dat migratie punt nummer één is bij de Westerse bewoners."

"Deskundigen zeggen dat dit onderdeel is van de hybride oorlogsvoering van Poetin. Je hebt een gewapende oorlog in Oekraïne, maar inmiddels is de propaganda, het ondermijnen van het Westen en het steunen van populistische partijen net zo belangrijk geworden", vervolgt Salemon. "Poetin wil op deze manier de migratiecrisis verergeren. Hij hoopt de steun van populistische partijen te vergroten, omdat zij vaak Rusland steunen en Oekraïne willen laten vallen."

Salemon stelt dat door de rechtse koers die Europa begint te varen Poetin op dit moment "de wind een beetje mee heeft".

NAVO wil eenheid uitstralen

Woensdag is er een NAVO-bijeenkomst van de Oekraïneraad, een nieuwe raad binnen de NAVO. "Voorheen had je de Ruslandraad, maar sinds de annexatie van de Krim staat deze raad op non-actief." Salemon ziet dat de NAVO tijdens deze bijeenkomsten eenheid probeert uit te stralen en dat ze de boodschap blijven overbrengen dat ze "Oekraïne blijven steunen zolang dat nodig is".

"Maar je ziet dat de verdeeldheid in Europa groeit", zegt ze. En in Amerika heerst volgens Salemon ook onrust. "Veel mensen zeggen dat Poetin het tot volgend jaar november probeert vol te houden, wanneer er verkiezingen in Amerika zijn. Poetin hoopt dat voormalig president Donald Trump weer als president gekozen wordt. Poetin denkt dat het dan wel goedkomt."

Ontvang jij onze nieuwsbrief al? Meld je hier nu gratis aan!

Volgens de Ruslanddeskundige heeft de migrantenstroom richting Finland op dit moment niet veel consequenties. "Het gaat om honderden migranten. Finland had al niet veel migranten, dus het zou geen probleem zijn omdat Finland 8,5 keer zo groot is als Nederland en maar 5,5 miljoen inwoners heeft. Maar ook daar hebben ze een populistische regering. En zij willen natuurlijk niet toegeven aan de chantage van Rusland."

NAVO-oefening

Daarnaast is er op 20 november een militaire NAVO-oefening begonnen in het zuiden van Finland bij de Finse Golf. Deze oefening, genaamd Freezing Winds 22, duurt tot begin december en er worden 4.000 militairen ingezet. "Deze gigantische militaire oefening is pal voor de kust van Rusland. Dit is natuurlijk tegen het zere been van het Kremlin en de kans op incidenten kan toenemen."


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau