Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Campagnestrateeg: ‘Lijsttrekkers presenteren zich veel meer als persoon’

Matthijs Meulblok

De verkiezingen op 22 november doen ertoe, merkt campagne-strateeg Annemarie Litjens op bij Op1. "Het zijn gekke verkiezingen, want voor het eerst weten we zeker dat deze verkiezingen ook gaan leiden tot een nieuwe premier voor Nederland. Dus je ziet dat de lijsttrekkers zich veel meer als persoon presenteren."

Alle lijsttrekkers profileren zich tijdens de verkiezingscampagnes steeds meer als 'een persoon', vindt Litjens. "Zij zouden zomaar eens de nieuwe premier van Nederland kunnen zijn." Over de kersverse CDA-leider Henri Bontenbal zegt Litjens dat we steeds meer "de mens Henri Bontenbal te zien krijgen. Het zou je buurman kunnen zijn, als je in Rotterdam-Zuid zou wonen."

De campagne-strateeg denkt dat het CDA er goed aan doet om de campagne op deze manier in te steken. Zeker gezien ze niet hoog in de peilingen staan. "Ik denk dat het slim is. In ieder geval in het geval Henri", zegt ze.

Ondanks dat Bontenbal aangeeft niet van 'campagnespelletjes' te houden, doet hij daar volgens Litjens gewoon aan mee. "Volgens mij is 'jezelf als persoon laten zien' ook onderdeel van je campagne. Dat kan net zo goed een spelletje zijn."

De CDA-leider geeft toe dat het eerste campagnefilmpje waarin Bontenbal als nieuwe leider wordt gepresenteerd bewust op die manier is gemaakt. "Dat was mijn start en ik wilde iets van mijn identiteit laten zien. Waar kom je vandaan en wat motiveert je?"

Tekst gaat verder onder de X.

Veel improviseren

Bij zijn optreden deze week aan tafel bij Khalid & Sophie zat hij naar eigen zeggen niet in campagnemodus te reageren toen hem een vraag werd gesteld over zijn opponent Frans Timmermans. Bontenbal haalde uit door te zeggen dat Timmermans iets kon leren van Rob Jetten zijn standpunt over kernenergie. "In veel politieke campagnes wordt heel veel strategie verondersteld, maar je bent heel vaak aan het improviseren", zegt hij.

Demissionair minister voor Buitenlandse Zaken en tevens CDA'er Hanke Bruins Slot beaamt dat hier geen enkele strategie achter schuilgaat. "Dit is echt de spontaniteit van Henri", zegt ze. "Dit is gewoon een opmerking krijgen en eerlijk en open vertellen wat je hiervan vindt. Dat herken ik heel erg in hem."

Litjens vond het hoe dan ook een handige zet. "Aan de ene kant zorgt het ervoor dat D66'ers dit online best wel oppakten. Dus dit werd online ook weer veel gedeeld, wat Henri ook meer aandacht en views oplevert. En daarnaast zie ik het als een soort handreiking naar D66 waarin je met elkaar een soort coalitie bouwt." Met dat laatste is Bontenbal het echter niet per se eens, reageert hij.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau