Fouad L. eerder veroordeeld voor dierenmishandeling: ‘Dierenmishandeling is een rode vlag’
Fouad L., de 32-jarige man die is opgepakt voor de dodelijke schietincidenten donderdag in Rotterdam, is in 2021 vervolgd en veroordeeld voor dierenmishandeling. Volgens GZ-psycholoog Nienke Endenburg van het Landelijk Expertisecentrum Dierenmishandeling maken dierenmishandelaars zich later vaak schuldig aan het mishandelen van mensen. Zij wil dat dierenmishandelaars beter in de gaten worden gehouden.
In 2018 werd een kruisboog van L. in beslag genomen, omdat hij daarmee op vissen zou hebben geschoten, meldt RTV Rijnmond. L. kreeg van de politie een waarschuwing. "Daar vissen volgens hem geen gevoel hebben, zag hij het probleem niet", noteert de politie.
In december 2021 werd L. veroordeeld voor het mishandelen van zijn konijn 'Flopsie'. Hij krijgt een taakstraf van 40 uur opgelegd, omdat hij in beschonken toestand het dier had geschopt en onder een steen had gelegd, blijkt uit een verslag van het AD. Hier diertje moest door een dierenarts uit zijn lijden worden verlost. Begin dit jaar moest L. voor de rechter verschijnen voor het schoppen van zijn hond, een puppy, in zijn tuin.
'Dierenmishandeling rode vlag'
"Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat 70 procent (van de dierenmishandelaars) zich later richt op mensen. Het gaat dan bijvoorbeeld om huiselijk geweld of kindermishandeling. Dierenmishandeling is een rode vlag voor andere geweldsdelicten en we moeten nooit makkelijk over dierenmishandeling heen stappen", waarschuwt Endenburg in Het Misdaadbureau op NPO Radio 1.
Luister de podcast:
Volgens haar kunnen er voor dierenmishandeling hoge straffen worden opgelegd. "Alleen dat gebeurt zelden of nooit. Dat is heel jammer, want dierenmishandeling is op zich al heel erg, maar je moet het ook heel serieus nemen om wat er later kan gebeuren aan geweldsmisdrijven."
"De vraag is of dit drama wat in Rotterdam is gebeurd, voorkomen had kunnen worden", zegt Endenburg. "Ik vind het een ontzettend moeilijke vraag, maar ik weet wel: als mensen dieren mishandelen, moeten we goed kijken hoe die mensen leven en waarom ze dieren mishandelen. Dan nog steeds durf ik niet te zeggen dat dit hadden kunnen voorkomen, maar we moeten hier wel anders mee omgaan. Als dierenmishandelaars nu hun straf hebben uitgezeten, raken ze volledig uit beeld."
Drie doden
Fouad L. wordt ervan verdacht dat hij gisteren drie mensen doodschoot in Rotterdam. De verdachte sloeg eerst toe bij een woning aan het Heiman Dullaertplein in de wijk Delfshaven, waar een 39-jarige vrouw en haar 14-jarige dochter werden neergeschoten. Ze overleefden dit niet. Ook stichtte hij brand in de woning.
L. zou daarna naar het leslokaal gegaan aan de Erasmus Medisch Centrum, waar hij een 46-jarige docent doodschoot. De verdachte stichtte daarna nog op een andere plek in het EMC brand.