Klimaatactivisten blokkeren opnieuw de A12 in Den Haag
Klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) blokkeren voor de tiende dag op rij de A12 in Den Haag. Tegen het middaguur gingen ruim honderd actievoerders de snelweg op, die daarom deels is afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid. Weggebruikers kunnen nog wel de stad in, maar de stad uit kan niet. De politie heeft de demonstranten opgeroepen om naar een nabijgelegen poffertjeskraam te vertrekken.
Langs de kant van de snelweg staan tientallen sympathisanten van Extinction Rebellion. De klimaatbeweging voert sinds zaterdag 9 september dagelijks actie op de A12 tegen regelingen van de overheid die de fossiele industrie steunen. De actiegroep wil net zo lang doorgaan tot de overheid daarmee stopt.
Op de eerste protestdag werden ruim 2400 mensen aangehouden, de dag erna meer dan vijfhonderd. Doordeweeks werden elke dag een paar honderd mensen opgepakt, met op vrijdag rond de vierhonderd. Afgelopen zaterdag hield de politie meer dan 650 activisten aan en zondag meldde ze dat er ruim vierhonderd mensen zijn meegenomen. Agenten zetten de demonstranten in bussen, waarin ze naar het ADO-stadion worden gebracht. Daar worden ze weer vrijgelaten.
'Voor hele maand inschrijving'
Volgens een woordvoerder van Extinction Rebellion is er nog voldoende animo om het protest voorlopig vol te houden. "Voor de hele maand september heeft iedereen zich kunnen inschrijven", zegt hij. De woordvoerder verwacht dat er af en toe wellicht wat minder mensen op de weg zullen zitten. "Maar je kunt dit in principe ook in je eentje doen."
De acties op de A12 leiden volgens XR ook weer tot nieuwe aanmeldingen bij de actiegroep. Exacte aantallen kan de woordvoerder niet geven. "We zien dat de nieuwsbrief inmiddels zo'n 33.000 abonnees heeft." In de Telegram-appgroep zitten volgens hem momenteel 6000 mensen, tegen 3000 in mei.