Stuwdam Oekraïne ingestort: ‘Als de Russen dit hebben gedaan, laat het zien hoe ver ze willen gaan’
Afgelopen nacht is een stuwdam in het zuiden van Oekraïne, bij de stad Nova Kachovka, ingestort. Het is vooralsnog onbekend wie de dader is. Rusland en Oekraïne wijzen naar elkaar. "Als de Russen dit hebben gedaan, laat het zien hoe ver zij willen gaan", reageert staatssecretaris van Defensie Christophe van der Maat bij Goedemorgen Nederland op NPO 1.
Vanochtend gingen er beelden rond op social media van de ingestorte stuwdam. De ravage die het water achterlaat is enorm. Zowel de Oekraïense regering als het Russische bestuur in bezette delen van Cherson, waar de stuwdam stond, bevestigen het nieuws dat de dam is ingestort.
Stuwdam ingestort
Van der Maat vindt het "heel zorgwekkend". De staatssecretaris benadrukt wel dat nog niet duidelijk is wie de dader is. "Wij kunnen op dit moment niet vaststellen wie het heeft gedaan. Maar in het geval dat de Russen dit hebben gedaan, dan laat dat absoluut zien hoe ver zij bereid zijn om te gaan. Ook ten koste van de burgerbevolking. Een hele grote zorg."
Mocht bewezen worden dat Rusland hierachter zit, volgen er dan nieuwe sancties? "Niet aanvullend op hoe het nu gaat, want de oorlog is al gruwelijk. Dit past in dat rijtje van gruwelijkheden", zegt Van der Maat.
'Oorlogsmisdaad'
Tweede Kamerlid Ruben Brekelmans en defensiewoordvoerder namens de VVD Ruben Brekelmans is een stuk stelliger dan Van der Maat en neemt wel een standpunt in. "Rusland wordt teruggedrongen, dus pleegt het oorlogsmisdaden", schrijft hij op Twitter.
Tekst gaat verder onder tweet
#Rusland wordt teruggedrongen, dus pleegt het oorlogsmisdaden.
— Ruben Brekelmans (@rubenbrekelmans) June 6, 2023
Het opblazen van de Kakhovka dam is een menselijke ramp en een risico voor de nabijgelegen kerncentrale.
Iedere oorlogsmisdaad maakt ons alleen maar standvastiger om #Oekraïne te steunen! 🇺🇦 pic.twitter.com/0xSULAC6jy
"Het opblazen van de Kakhovka dam is een menselijke ramp en een risico voor de nabijgelegen kerncentrale. Iedere oorlogsmisdaad maakt ons alleen maar standvastiger om Oekraïne te steunen!"
D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma wijst net zoals Brekelmans naar Rusland. "Dit is een verschrikkelijke terroristische aanslag van het terreurregime van Poetin", zegt de buitenlandwoordvoerder namens zijn partij in Goedemorgen Nederland.
"Dit is een verschrikkelijke terroristische aanslag van het terreurregime van Poetin", zegt D66-Tweede Kamerlid en buitenlandwoordvoerder @swsjoerdsma over de verwoesting van de stuwdam in de Dnjepr. #WNL pic.twitter.com/s1z1lSZgL5
— WNL Vandaag (@WNLVandaag) June 6, 2023