Koningsdagkunstwerk opgedragen aan bedreigde Amalia: ‘Verdient onbezorgde studententijd’
Het jaarlijkse koningsdagkunstwerk in Amsterdam op café de Blaffende Vis is opgedragen aan kroonprinses Amalia, die wordt bedreigd. Ze is afgebeeld op een fiets met daaronder de tekst 'laat me'. "Omdat wij vinden dat zij een mooie onbezorgde studententijd verdient, net zoals iedereen", zegt kroegbaas Bob Brockhoff tegen AT5.
Vorig jaar werd bekend dat Amalia als gevolg van bedreigingen niet meer in Amsterdam kon wonen, waar ze studeert. De troonopvolgster stond op het punt om naar de hoofdstad te verhuizen. Ze woont nog altijd thuis en volgt haar studie grotendeels online.
Amalia is vandaag wel in Rotterdam, waar de koninklijke familie Koningsdag viert. Er zijn uitgebreide veiligheidsmaatregelen opgezet door de politie in samenwerking met de gemeente Rotterdam, de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) en de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). De maatregelen, die grotendeels geheim zijn, zijn onder meer nodig na de bedreigingen aan het adres van Amalia.
Betonblokken
Volgens veiligheidsexperts en oud-rechercheurschef Sander Schaepman zal er extra veiligheidspersoneel op de been zijn in Rotterdam. "Er kan iets gegooid worden en in het ergste geval zou er zelfs wapengebruik kunnen zijn", schetst hij de dreiging vandaag. "Daar wordt goed op gelet."
"Op sommige locaties wordt er misschien wel zelfs gefouilleerd of met detectiepoortjes gewerkt", vertelt Schaepman in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Wat we tegenwoordig ook heel vaak doen is de onmiddellijke omgeving afsluiten met betonblokken, zodat er geen voertuigen met hoge snelheid kunnen komen. Dat zijn maatregelen die publieksonvriendelijk zijn, maar je moet vriendelijk zijn voor de mensen die beveiligd worden."
Volgens koningshuisdeskundige Jan-Kees Emmer is de situatie rond Amalia "een treurig aspect aan de koninklijke familie. De steun in Amsterdam is heel mooi", zegt hij.
Volgens Emmer is de beveiliging op Koningsdag ieder jaar een grote uitdaging. "De hele familie komt onder de mensen. Ik denk dat iedereen een zucht van verlichting slaakt als het aan het eind van de dag allemaal goed is verlopen."
Alexia
Prinses Alexia is vandaag niet aanwezig bij het bezoek van de koninklijke familie voor Koningsdag in Rotterdam. Dat meldt de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Het heeft te maken met examens die de prinses heeft, de prinses woont in Wales waar ze naar de middelbare school gaat. Vorig jaar was ze wel bij Koningsdag, toen vierde de familie die in Maastricht.
Het bezoek van de koninklijke familie aan Rotterdam markeert het tienjarig koningschap van Willem-Alexander.