Deuren apenverblijf Blijdorp weer open na overlijden Bokito: ‘Heftige rollercoaster’
Het apenverblijf in Diergaarde Blijdorp heeft vanochtend de deuren weer geopend voor bezoekers. Het binnenverblijf was gesloten na het plotseling overlijden van zilverruggorilla Bokito (27), vorige week dinsdag. "Het is een heftige rollercoaster geweest", vertelt oud-verzorger van Bokito Victor Ketellapper.
De gorilla's in de Rotterdamse dierentuin hebben uitgebreid de mogelijkheid gekregen om afscheid te nemen van Bokito. Daarom gingen de deuren voor bezoekers op slot. "We hebben het lichaam in het verblijf gelegd en de groep de mogelijkheid gegeven om het lichaam te bekijken, aan te raken en te ruiken. Op die manier konden ze voor zichzelf vaststellen dat hij er niet meer is", zegt Ketellapper in Goedemorgen Nederland.
'Gemis is groot'
Bokito laat tien kinderen en één pleegkind achter. "Het gemis is groot", zegt directeur van Blijdorp Erik Zevenbergen. "Dat merk je in de groep, maar je merkt het ook aan bezoekers. Men is toch behoorlijk aangeslagen. Sommige mensen waren gewend om vaak naar Bokito te komen kijken. Dat valt nu allemaal weg."
Ook voor Ketellapper was het overlijden van Bokito een harde klap. Het gaat nu "relatief goed" met de verzorger. "Het is absoluut niet leuk om Bokito te verliezen, maar we zijn nu vooral heel druk bezig met de toekomst van onze gorillagroep. Er staat een hoop te gebeuren."
Blijdorp zal Blijdorp blijven, ook zonder Bokito, zegt Ketellapper. "Maar we gaan hem natuurlijk heel erg missen. Bokito was een icoon. Iedereen kende hem, zeker in Rotterdam. Dus gemist wordt hij zeker."
De gorilla overleed dinsdag op 27-jarige leeftijd aan hartfalen, nadat hij zich al een paar dagen niet lekker voelde. Een onderzoeksgroep in Engeland doet verder onderzoek om de “achterliggende oorzaak te kunnen achterhalen”, zo liet de dierentuin weten.
Tekst gaat verder onder tweet.
Het apenverblijf in @RotterdamZoo is vanaf vandaag weer toegankelijk voor publiek. Dat was gesloten na het overlijden van Bokito vorige week. Directeur Erik Zevenbergen: "De leegte is best groot. Je merkt het in de groep en bij bezoekers." #WNL pic.twitter.com/dESsua2Gdc
— WNL Vandaag (@WNLVandaag) April 12, 2023
Standbeeld
Leefbaar Rotterdam pleit voor een standbeeld van Bokito. Zevenbergen vraagt zich af of dat "het juiste is" om te doen. "Als iedereen dat wil, is het prima. Maar je kan ook zeggen: doe een bijdrage aan natuurbehoud. Daar zijn wij erg van als dierentuin. Dat helpt de soortgenoten van Bokito in het wild."
Hij vraagt mensen die zijn dierentuin een hart onder de riem willen steken om hun oude telefoon in te leveren. Dat kan in zijn park. "In mobieltjes zit een grondstof in die wordt gewonnen in het leefgebied van gorilla's. Daar worden ze door bedreigd."
Zelf wil de dierentuindirecteur Bokito eren door hem te herinneren als een warme familieman. "Hij was een hele sociale gorilla die heel goed voor zijn groep zorgde. Dat is het beeld dat ik aan hem heb overgehouden. Bokito zit in mijn hart."