Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Helft Nederlanders ziet politie zelden of nooit in eigen buurt: ‘Zeker niet tevreden over’

Meer dan de helft van de Nederlanders zegt de politie zelden (41 procent) of nooit (13 procent) in hun eigen buurt te zien. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een nadere analyse van de Veiligheidsmonitor 2021 die afgelopen maart verscheen. De enquête is ingevuld door ruim 173.000 mensen van 15 jaar of ouder.

Twee op de tien Nederlanders is ontevreden of zelfs zeer ontevreden over de zichtbaarheid van de politie in de eigen buurt. Daartegenover staat dat ruim drie op de tien Nederlanders (zeer) tevreden is over de zichtbaarheid van de politie. 9 procent van de mensen zegt de politie vaak in eigen buurt te zien, 36 procent geeft aan dat de politie soms zichtbaar is. 36 procent laat weten niet tevreden of ontevreden te zijn over de zichtbaarheid van de politie, 12 procent heeft er geen oordeel over.

'Zeker niet tevreden mee'

"Ik ben hier zeker niet tevreden mee, omdat meer dan de helft zegt niet of nauwelijks politie te zien in zijn of haar wijk", zegt een teleurgestelde Jan Struijs, voorzitter Nederlandse Politiebond, bij Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Ik ben somber voor de komende jaren als het gaat om zichtbaarheid en de toegankelijkheid."

De teleurstelling van Struijs zit hem vooral in het punt veiligheid en toegankelijkheid. "Dat zijn de dingen die eraan verbonden zijn. Dus er is echt werk aan de winkel om dit beter te doen."

Wijkagenten

Mensen in de stad zijn overwegend meer tevreden over de zichtbaarheid van de politie dan mensen op het platteland. Het CBS noteert de hoogste tevredenheid in de regionale politie-eenheid Amsterdam, daar is 40 procent (zeer) tevreden over hoeveel agenten zij in hun buurt zien. De regio Zeeland/West-Brabant noteert met 28 procent de laagste tevredenheid over de zichtbaarheid van de politie.

Struijs is druk in gesprek met minister Dilan Yesilgoz (Jusititie) en het kabinet om ervoor te zorgen om de wijkagent weer terug in de wijk te krijgen. "En dat wij extra aandacht krijgen voor het platteland. Want daar gebeurt ook ontzettend veel als het gaat om drugscriminaliteit."

Politiebureaus verdwijnen

Een ander probleem is dat er steeds meer politiebureaus verdwijnen in de kleinere dorpen. "Dat is natuurlijk te gek voor worden, want mensen willen dat politie zichtbaar en toegankelijk is. Je belt namelijk niet altijd de politie op", reageert de politievoorzitter. "Het is heel belangrijk dat je een politieman in de wijk aan kunt spreken en zegt 'joh ik heb nou toch iets heel geks gezien'", stelt Stuijs.

De Politiebond-voorzitter ziet dat mensen de politie hoogdrempeliger vinden geworden. "Daar heeft het sluiten van politieposten zeker toe bijgedragen." En het feit dat de politie met enorme personeelstekorten kampt, helpt daar ook niet bij. "Het gaat nog jaren duren totdat deze hersteloperatie die nu ingezet is ook compleet is."

LEES OOK: Ex-agent doet oproep aan politiepersoneel met problemen: ‘Zeg het nu als het niet goed met je gaat’

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau