Zorgen onder ondernemers blijven groot: ‘En niet slechts over één ding’
Zo'n anderhalf miljoen ondernemers houden een groot deel van onze economie dag in dag uit draaiende. Om deze mensen in het zonnetje te zetten heeft MKB Nederland de Dag van de Ondernemer in het leven geroepen, die jaarlijks op de 3e vrijdag in november plaatsvindt. Vandaag is het dus weer zo ver. Volgens MKB-voorman Jacco Vonhof komt deze dag dit jaar in een tijd waar veel ondernemers zich zorgen maken. "En niet slechts over één ding.'
"Er zijn ondernemers die heel erg veel last hebben van de energieprijzen en ze niet kunnen doorberekenen. Maar ook ondernemers die last hebben van grondstoffen of producten die ze niet meer kunnen krijgen", zegt hij in Goedemorgen Nederland. "Huurverhogingen, krapte op de arbeidsmarkt... Het is heel divers, en ze zijn ook niet alleen maar bezorgd over hun voortbestaan, maar wel of ze het werk dat ze moeten leveren nog kunnen leveren en kunnen mijn klanten dat nog wel betalen?"
Tekst gaat verder onder de tweet.
MKB-Nederland heeft elke derde vrijdag van november uitgeroepen tot 'Dag van de Ondernemer', dus vandaag is het weer zover. Voorman @jaccovonhof vertelt waarom dit belangrijk is. #WNL pic.twitter.com/VgDWwZQe1W
— WNL Vandaag (@WNLVandaag) November 18, 2022
Ook minister van Economische Zaken Micky Adriaansens ziet die zorgen. "Het is in eerste instantie voor een aantal ondernemers heel zwaar. De prijzen zijn bizar hoog en er moet ook heel veel gebeuren", zegt zij. "Aan de ene kant is de vraag hoe ondernemers hun kosten moeten dekken en aan de andere kant moet je ook verduurzamen en je aanpassen aan een online-omgeving." En ze trekt zich de zorgen ook persoonlijk aan. "Allereerst; dit werk doe je ook omdat het je aantrekt. Ik vind het vreselijk als ik lege panden zie. Want Nederland is heel bijzonder. Wij hebben hele mooie binnensteden, mooie pleinen met winkels, er is altijd best veel te doen. Dat wil je eigenlijk wel behouden."
Ook ondernemers zonder zorgen
Volgens Vonhof is er overigens ook een grote groep is die zegt: "Het is lastig, maar het gaat heel goed." Het is volgens de voorzitter "een beetje een tweestromenland geworden."
En Adriaansens geeft aan dat er mede door de crisis ook andere initiatieven ontstaan. "Want dat is ook Nederland. Je ziet dat gemeenten het zich aantrekken, dat er afspraken met ondernemers gemaakt worden", zegt zij. "Dus ik heb er heel veel vertrouwen in. Maar we moeten als overheid soms ook een handje helpen. Dat doen we ook."
Kritiek op steun
Maar op de hulp volgt soms kritiek, zoals op de energiecompensatie. Ondernemersorganisaties vinden het een goede zaak dat veel bedrijven aanspraak kunnen maken op de tegemoetkoming in de energiekosten (TEK) nu de overheid de eisen voor de regeling heeft bijgesteld. Maar VNO-NCW en MKB-Nederland dringen er wel op aan dat het maximumbedrag dat bedrijven kunnen ontvangen omhooggaat. "Voor veel energie-intensieve bedrijven, zoals baksteenproducenten, koelbedrijven en de grafische industrie, is 160.000 euro slechts een druppel op de gloeiende plaat", zo klinkt het.
"Het is heel moeilijk om op de goede manier steun te geven", zegt Adriaansens daarover. "Als wij te veel steun geven maken we de situatie uiteindelijk slechter. Dan zorg je voor nog meer prijsstijgingen", legt ze uit. "En aan de andere kant wil je ook heel graag dat je ondernemers die het heel zwaar hebben, zoals bijvoorbeeld bakkerijen, de winter doorhelpt zodat ze zich beter kunnen aanpassen en ook meer kunnen verduurzamen."
Dag van de ondernemer
Parlementariërs, ambassades, particulieren en vele anderen komen vandaag in actie om op grote schaal ondernemers te laten weten hoe belangrijk zij voor Nederland zijn. Zo bezoeken minister Dennis Wiersma (Primair en Voortgezet Onderwijs) en minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) vandaag de Schouten Techniekgroep in Nootdorp, Zuid-Holland.
Voor directeur Jan van den Berg een bijzondere dag, zo zegt hij. En hoewel het zwaar is om in de huidige tijd een bedrijf te onderhouden, vindt hij het ook vooral een interessante tijd. "De techniek gaat zo ontzettend snel. We hebben de energietransitie en de verduurzaming."
De technieksector heeft met een groot personeelstekort te maken. "Wij zijn ontzettend gegroeid de laatste periode, maar we proberen nog steeds door mond tot mondreclame andere mensen bij ons te krijgen zodat we voldoende personeel hebben", zegt Van den Berg daarover.
LEES OOK: Koningin Máxima op bezoek bij familiebedrijf: ‘We moeten ondernemers koesteren’