Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

VVD-fractievoorzitter Enschede Malkis Jajan hekelt asielwet: ‘Het échte probleem is dat er veel te veel mensen binnenkomen’

Redactie

Eric van der Burg, staatssecretaris van Justitie en Veiligheid voor de VVD, streeft ernaar om deze week met een asielwet te komen. Dat zou het eindpunt moeten betekenen van een hobbelige periode van ellenlange rijen, onrust en 'mensonterende toestanden' bij het asielzoekerscentrum in Ter Apel.

Voorlopig zijn de coalitiepartijen - met uitzondering van de grootste partij, de VVD - akkoord over de nieuwe wet. In de studio bij Goedemorgen Nederland zit Malkis Jajan, VVD-fractievoorzitter in de gemeente Enschede. Hij kent twee bezwaren tegen de asielwet.

Ten eerste: "Je wilt als land niet meer mensen opvangen dan je kunt," zegt Jajan. "Als er dan een wet is waarbij je gemeenten kunt verplichten om asielzoekers op te nemen, dan vervalt de prikkel om iets aan de instroom te doen."

Andere coalitiepartijen

Daarnaast wil je natuurlijk draagvlak hebben voor asielopvang, vervolgt hij. En verplichting is niet goed voor het draagvlak. Kortom, hij begrijpt de bezwaren van zijn partij. Het échte probleem is volgens Jajan dat er veel te veel mensen binnenkomen. "Je kunt wel blijven spreiden, maar het probleem blijft eveneens."

Hij heeft wel het gevoel dat er geluisterd wordt naar de kritiek van de VVD. Wat hem wel heeft verbaasd is dat het CDA niet te horen is in deze discussie. "Ik hoor Wopke Hoekstra en Hugo de Jonge altijd zeggen dat we minder migratie moeten hebben, maar als het erop aankomt, hoor ik niets bij zo'n wet. Dus dat vind ik bijzonder. Maar ook D66 en ChristenUnie hoor ik niet over de instroom."

Opvang

Het Centraal Opvang Asiel (COA) komt 10.000 plekken te kort. Jajan is niet verbaasd over de problemen bij het COA: "Onze ervaringen met het COA zijn niet altijd goed", verklaart hij.

De crux zit echter wederom bij de instroom, zegt Jajan. "Als er veel mensen blijven komen, dan dweil je met de kraan open." Als de instroom drastisch omlaaggaat, kunnen wij voor de mensen die er nu zijn een oplossing vinden, verzekert de VVD'er. "Gemeenten zijn daar dan echt wel toe bereid. Maar als wij geen oplossing in zicht hebben voor de lange termijn, dan zeggen gemeenten ook: hier stopt het."

Bussen van Ter Apel naar Amsterdam

Volgens huisarts Güven Yildiz, ook te gast bij Goedemorgen Nederland, kun je de instroom niet zomaar beperken. Tenslotte kun je ziekten en oorlogen ook niet zomaar stoppen. Vrijwel iedere Nederlander vindt dat opvang nodig is als mensen in nood zijn, repliceert Amerikadeskundige Willem Post. "Maar het is wel zo dat naar het rijk Europa steeds meer mensen uit Afrika en Azië komen," aldus Post.

Hij vervolgt: "Dadelijk krijgen we bussen vanuit Ter Apel met vier of vijfduizend statushouders of asielzoekers naar Amsterdam, zoals dat ook in Amerika gebeurt vanaf de grens met Mexico naar het noorden."

Volgens Jajan is het ook geen onwil, maar een kwestie van: wat kun je? "Ons sociale stelstel staat onder druk." Allesomvattend, verklaart Jajan: "Ik gun iedereen wat wij in Nederland hebben, maar we moeten ook realistisch zijn."

LEES OOK: Veiligheidsberaad: asieldeal voor 2023 ‘niet realistisch’


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau