Staatssecretaris Van der Maat: problemen bij wegwerken tekorten Defensie
Defensie loopt tegen meerdere problemen aan bij het wegwerken van de tekorten. Dat zegt staatssecretaris Christophe van der Maat (Defensie) in een interview met het AD. Hoewel de Nederlandse krijgsmacht er na jaren van bezuinigingen miljarden heeft bijgekregen, ziet Van der Maat drie grote hindernissen in de uitvoering van de herstelwerkzaamheden.
Zo verwijst hij onder meer naar de lange levertijden. "Daar kan ik ook niks aan doen. Nu de wereldwijde vraag omhoogschiet, lopen in de defensie-industrie al die productielijnen vol", zegt de bewindsman tegen de krant.
Ook noemt hij "de omgevingsruimte: stikstof, geluid. We hebben 500 miljoen euro naar voren gehaald om munitie te bestellen, maar dat moet straks wel ergens veilig kunnen liggen. We zien nu op een paar plekken dat er misschien wel een gebouwtje bij moet". Verder stipt Van der Maat de krappe arbeidsmarkt aan, waardoor het moeilijk is nieuwe mensen te werven.
De staatssecretaris benadrukt dat het steeds spannender begint te worden wat Nederland nog kan doen voor Oekraïne. "De impact op onszelf zal steeds groter worden."
In de uitzending van WNL Haagse Lobby maandag op NPO Radio 1 besprak presentator Martijn de Greve met oud-commandant Landstrijdkrachten Mart de Kruif, Tweede Kamerlid voor de VVD Peter Valstar en hobbyist bij Royal IHC Hans Huigen, waar Defensie het verhoogde budget aan moet uitgeven. Deze aflevering kun je nu terugluisteren via je favoriete podcast-app.