Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

‘Meer waardering’ kan schreeuwende tekort aan vakmensen oplossen: ‘Dan komen er ook sneller jongeren bij’

Veel essentiële beroepen en sectoren kampen met een groot tekort aan personeel. Hoewel de roep om vakmensen groeit, blijft de waardering voor mbo'ers vaak uit.

Dat merkt ook ondernemer Maarten Kippersluis. "Laatst vroeg een klant bij de goedkeuring van de offerte of er een advocaat aan zijn tuin had gewerkt", zegt hij bij Goedemorgen Nederland. Hij doelde op het 'te hoge' uurloon. "Toen heb ik uitgelegd dat wij vakmensen in dienst hebben."

'Meer waardering'

"Er moet veel meer waardering komen", gaat de ondernemer verder. "Ik denk veel jongeren dan sneller vakman willen worden." En voor het salaris hoeven zij geen nee te zeggen. "Als je een goede vakman bent kun je een hele goede boterham verdienen."

Tweede Kamerlid namens de VVD Zohair El Yassini zegt dat er in Nederland "te vaak beloning of salaris wordt geuit op basis van je opleidingsniveau". Dat "hoort niet" volgens de politicus. "Die hoor je te krijgen in de hoogte van wat je toegevoegde waarde is aan de samenleving."

Rol van ouders

Om meer waardering te genereren is er ook een belangrijke rol weggelegd voor ouders, vindt El Yassini. Die moeten enthousiaster zijn als hun kinderen een mbo- of vmbo-advies krijgen. "Want zij gaan een hele mooie carrière tegemoet en kunnen heel succesvol worden, ook financieel."

De VVD'er wil ook de "obstakels weghalen" dat het mbo "fantastisch onderwijs" is. "Wat wij ook willen is dat jongeren binnen het mbo de ruimte krijgen om vaker en meer leer-werk-trajecten te doen. Als wij dat aantal ophogen naar 35 procent, dan levert dat bijna 50.000 extra mensen op op de arbeidsmarkt", concludeert El Yassini.

Baanperspectief

Een ander probleem is dat veel mbo'ers een opleiding volgen met een lage kans op een baan, terwijl zij in andere sectoren hard nodig zijn. "Rapporten zeggen dat in administratieve functies -of opleidingen het baanperspectief gering tot zeer slecht is. Daar leiden wij ongelooflijk veel jongeren voor op."

Om dit probleem aan te pakken heeft El Yassini een debat aangevraagd. "Dan gaan wij met de minister aan de slag om te zeggen: 'Gaan wij nou blijven opleiden op die plekken of gaan wij de de nodige knopen doorhakken'."

Bijvoorbeeld door bij die administratieve opleidingen een numerus fixus op te zeggen. Dat wil zeggen dat er maar een beperkt aantal studenten tot een opleiding toegelaten worden. "Het kan niet zijn dat je voor een administratief beroep meer opleidingsplekken creëert, terwijl de banen minder worden."

LEES OOK: Huisartsen zijn hoge werkdruk zat en voeren actie: ‘De zorg is veel complexer geworden

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau