Koninklijke familie in Maastricht: ‘Het is vandaag een feest van verbroedering’
De koninklijke familie is vandaag in Maastricht om Koningsdag weer te vieren als vanouds. Volgens koningshuisdeskundige Jan-Kees Emmer "ziet het ernaar uit dat iedereen erbij is", doelt hij op de leden van de koninklijke familie. Ook prinses Alexia, die in het buitenland studeert. "Er is geen reden om te denken dat ze er niet zou zijn", zegt hij in Goedemorgen Nederland op NPO 1.
Na twee stille coronajaren vieren Nederlanders woensdag weer op de vertrouwde manier Koningsdag. Overal in het land zijn er vrijmarkten, festivals en andere feestelijke activiteiten. De koninklijke familie is dus in Maastricht, maar de verwachting is niet dat koning Willem-Alexander meedoet aan spelletjes als koekhappen of spijkerpoepen. "Wat dat betreft waait er een andere wind", zegt Emmer. "Maar wel zien we hem misschien meezingen met Rowwen Hèze. Dat is zijn guilty pleasure."
De eerste oranjefans uit heel Nederland en zelfs Wallonië stonden woensdagochtend vroeg om 08.00 uur al achter de dranghekken langs de koninklijke route in Maastricht. De binnenstad zit potdicht, mensen moeten vaak ver omlopen om een plek te vinden. Er is veel politie en handhaving aanwezig. Volgens de gemeente is er langs de route plek voor 23.000 mensen.
Tot in de puntjes
Volgens commissaris van de Koning in Limburg Emile Roemer is alles tot in de puntjes geregeld. "Twee jaar geleden zou Koningsdag al in Maastricht zijn geweest. Toen waren ze al heel ver in de voorbereiding. Ik ben op een lopende trein gestapt die al bijna bij het station was." Aan de voorbereiding hebben "heel veel vrijwilligers en professionals" gewerkt, zegt Roemer. Tijdens de generale repetitie gisteren bleek volgens hem dat aan alles is gedacht. "De stad kan op een dag als vandaag alleen maar meer stralen."
Roemer denkt dat Nederland toe is aan een feestje. "Iedereen heeft een enorme glimlach op zijn gezicht. We mogen eindelijk weer en ik denk dat het vandaag een feest is van verbroedering. Maastricht is een hele mooie stad als decor. Er is van alles te zien. Van wetenschap tot creatieve dans. Laat de stad en Nederland genieten."
Feest of presentatie?
De parade van de koninklijke familie begint om 11.00 uur op de Sint Servaasbrug. "Vanaf daar loopt men via het Onze Lieve Vrouweplein richting het Vrijthof. Daar zullen Limburg en Maastricht zich presenteren", weet Emmer. "Het eindigt met een optreden van Rowwen Hèze."
Hij hoopt dat Maastricht "het feest omarmt" en zich niet verliest in 'presentatiedrang'. "Ik hoop niet dat ze denken: we moeten laten zien hoe technisch geavanceerd we zijn, zoals we eerder in Eindhoven en Amersfoort hebben gezien. Daar was de boel overgeproduceerd, waardoor het feest op de achtergrond is geraakt", zegt Emmer.
Prinsessen
Hij kijkt vooral uit naar een eventueel interview met kroonprinses Amalia. "Dat is iets van de laatste jaren. Het is een ongelofelijk intelligente meid."
De koningshuisdeskundige denkt dat we minder te zien krijgen van de twee jongere prinsessen, Alexia en Ariane. "Dat is jammer, maar zo is nu eenmaal de rolverdeling. Amelia is de kroonprinses en speelt in rol in de monarchie. Ze wordt het vooraf ook besproken. Ze weten wat hun taak is."