Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Franse presidentsverkiezingen starten zondag: ‘Het is een test voor het populisme in Europa’

Floortje van Gameren

Komende zondag starten de presidentsverkiezingen in Frankrijk. Lange tijd leek Macron al de onbesliste winnaar te zijn, maar rechts kruipt nu toch naar boven in de peilingen.

De nummer 2 is nu Marine Le Pen, die bekendstaat als 'rechts-radicaal'. Andere stijgers zijn de gematigde Valérie Pécresse en de radicale Éric Zemmour. Samen halen Le Pen, Pécresse en Zemmour volgens de peilingen nu ongeveer 40 procent van de stemmen binnen waardoor de verkiezingen voor Macron nog weleens behoorlijk spannend kunnen worden.

"Wat je zou kunnen zeggen is dat klassiek rechts en klassiek links behoorlijk zijn versplinterd. Macron staat eenzaam in het midden. In die zin zijn deze verkiezingen ook een test voor het populisme in Europa", zegt diplomatiedeskundige Robert van de Roer in Goedemorgen Nederland.

Kritiek op Macron groeit

Ondertussen zwelt de kritiek op Macron aan. Hij zou onzichtbaar zijn in de campagne en dat staat in schril contrast met hoe hij zich presenteerde aan het begin van de oorlog in Oekraïne. "Zijn houding onderstreepte toen zijn staatmanschap, maar nu zijn we een paar weken verder en vraagt iedereen zich af wat die telefoontjes hebben opgeleverd." Met 'telefoontjes' doelt Van de Roer op de vele belletjes die Macron pleegde met de andere Europese leiders en uiteraard ook met de Russische president Poetin.

LEES OOK: Gazprom ligt de Nederlandse staat dwars: ‘Laatste stuiptrekking van wat ooit een energierelatie was’


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau