Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Woonminister De Jonge: ‘Het heeft ontbroken aan regie op de woningmarkt’

Floortje van Gameren

Woonminister Hugo de Jonge heeft vrijdag een plan gepresenteerd waarin staat dat er 900.000 nieuwe woningen moeten komen in de periode tot 2030. Van alle nieuwe huizen die worden gebouwd, moet twee derde geschikt zijn voor mensen met een laag inkomen of middeninkomen. Zo'n 300.000 huishoudens zijn momenteel op zoek naar een woning. Door het enorme tekort zijn de prijzen de afgelopen jaren geëxplodeerd, zowel voor koop- als voor huurhuizen. Het gepresenteerde plan moet een einde maken aan de 'woninggekte'.

"Het heeft ontbroken aan regie", zegt De Jonge in Op1. "Het is bizar dat we 'wonen', dat is een grondrecht, hebben overgelaten aan de markt. De huidige schaarste van nu schreeuwt om regie en daarvoor moeten we prestatieafspraken maken op allerlei niveaus."

Quota's

Om zijn doel van 100.000 woningen per jaar te behalen, wil De Jonge quota's afspreken met provincies die vervolgens de afspraken gaan overleggen op regionaal niveau. "Per regio wordt berekend hoeveel woningen erbij moeten komen en dat aantal wordt dan overlegd met de gemeenten en de corporaties."

De plannen van De Jonge worden met argusogen gevolgd door fans en critici. Bouwexperts waarschuwen vrijdag bijvoorbeeld al dat de bouwproductie de komende jaren gaat lijden onder de gestegen grondstofprijzen na de Russische inval in Oekraïne. Bij gemeenten die eind dit jaar nog dwarsliggen, zal De Jonge als het echt niet anders kan een 'aanwijzing' geven. Want linksom of rechtsom, de woningen moeten er komen vindt De Jonge.

LEES OOK: Amsterdam bijna duurste Europese stad om te wonen: ‘Mensen zitten vast’


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau