Rusland verwoest kinderziekenhuis Marioepol: ‘Dit is het ware gezicht van Vladimir Poetin’
Een kinderziekenhuis in de Zuid-Oekraïense havenstad Marioepol is gisteravond verwoest door Russische luchtaanvallen. Er zijn zeker 17 mensen gewond geraakt.
Doordat het luchtalarm voorafgaand aan het bombardement klonk, zouden veel medewerkers en patiënten naar de schuilkelder zijn getrokken, maar nog altijd zouden er kinderen onder het puin liggen.
"Poetin laat zien dat hij van twee walletjes probeert te eten: en militair oprukken, en ook nog praten", zegt diplomatiedeskundige Robert van de Roer in Goedemorgen Nederland. Hij doelt daarmee op het feit dat de Russische en Oekraïense Buitenlandministers elkaar treffen in de Turkse badplaats Antalya. "Volgens de WHO zijn er nu in totaal iets van 18 medische accomodaties bestookt door de Russen. Dat geeft aan dat Poetin all the way gaat."
'Dit is het ware gezicht van Poetin'
Van de Roer geeft aan dat het hem opvalt dat er in Europa zo veel verbazing heerst over het feit dat Poetin ook medische accomodaties als doelwit beschouwt. "Als je kijkt wat hier gebeurt, is het gewoon het netto uitrollen van het Syrische scenario. Daar gebeurde dat op veel wredere manier, met luchtbombardementen, dag na dag", zegt Van de Roer. "Dat was Syrië 'maar', nu gebeurt het in Europa en staan we op onze achterste poten. Maar dit is het ware gezicht van Vladimir Poetin, te nemen of te laten."
De Oekraïense president Volodimir Zelenski noemde deze luchtaanval "het ultieme bewijs van genocide". In een gedeeltelijk Russischtalige toespraak sprak Zelenski van een "oorlogsmisdaad".
'Oorlog loopt dwars door families heen'
Door Russisch te spreken denkt Van de Roer dat Zelenski "alle achterbannen probeert te bedienen die er maar te bedienen zijn, en ook door te dringen tot de Russen die hier via via toch wel achterkomen, al is het maar via familieleden". De oorlog in Oekraïne loopt dwars door families heen, zegt de diplomatiedeskundige. "Dat is onvoorstelbaar. Dat is de reden waarom Zelenski dit doet. En dat dit uitgerekend allemaal gebeurt op de dag dat er gepraat moet worden, dat maakt het natuurlijk extra bitter."
Een woordvoerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken ontkende volgens het Franse persbureau AFP de aanval op het kinderziekenhuis niet. De woordvoerder stelde dat "Oekraïense legereenheden het ziekenhuis gebruikten als uitvalsbasis".
LEES OOK: De Nederlandse Peter is gevlucht uit Kiev: ‘Ik heb eindelijk weer kunnen slapen’