Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Jeugd- en ouderenzorg belangrijke thema’s voor SP deze gemeenteraadsverkiezingen: ‘Kabinet is van plan te bezuinigen’

Redactie

De jeugdzorg moet weer landelijk georganiseerd worden en de marktwerking moet eruit. Dat is een van de belangrijkste thema's die de SP aan de kaak wil stellen tijdens de naderende gemeenteraadsverkiezingen. "Het is belastinggeld wat wij allemaal in de zorg steken", zegt SP-leider Lilian Marijnissen in Goedemorgen Nederland op NPO 1. "Dat is niet bedoeld om winst op te maken en uiteindelijk aan aandeelhouders uit te keren. Dat doe je maar ergens anders."

Op maandag 14, dinsdag 15 of woensdag 16 maart mag men weer een stem uitbrengen bij de gemeenteraadsverkiezingen. In aanloop daarnaartoe schuift er iedere dag een lijsttrekker aan bij Goedemorgen Nederland.

"Het kabinet is van plan om zowel op de jeugdzorg als de verpleeghuizen te gaan bezuinigen. Dat betekent gewoon dat de zorg voor de meeste kwetsbare jonge en oude mensen slechter wordt", zegt Marijnissen, die dat "heel ernstig" noemt. "Dat komt allemaal op het bordje van de gemeente uiteindelijk, die zijn daar ook verantwoordelijk voor."

Dit leidt er volgens de SP-leider toe dat de eenzaamheid onder ouderen zal toenemen. "Bij de jeugdzorg zijn er nu al wachtlijsten en is de werkdruk onder het personeel heel hoog. Ik vind het echt onverantwoord", beklemtoont ze. "Er wordt heel veel geld uitgegeven aan van alles en nog wat, en dan wordt er uitgerekend op de meest kwetsbaren bezuinigd."

'Wildwest' aan verschillende zorgaanbieders

De jeugdzorg werd zeven jaar geleden van het Rijk overgeheveld naar de gemeente. Specialistische jeugdzorg heeft daar flink onder te lijden, zegt Marijnissen. "Maar wat je ook ziet is dat er een ontzettende 'wildwest' is ontstaan aan verschillende zorgaanbieders die dan winst willen maken met het organiseren van de zorg voor kwetsbare kinderen. Dat is iets waar wij als SP van zeggen: daar moet je echt mee kappen."

In Heerlen zit de SP momenteel in het stadsbestuur. "Dus daar kunnen we dat ook mede beslissen, en daar hebben we dat ook gedaan. En dat laat ook zien dat je de jeugdzorg goedkoper kunt organiseren op het moment dat je het gewoon aan zorgaanbieders laat die daar helemaal geen winstbelang bij hebben."

Als het gaat om de afschaffing van de marktwerking in de zorg gaat het vooral om een politieke strijd, zegt Marijnissen. "Je kunt zorgen dat de partijen die dit belangrijk vinden groot worden. Dan kan het ook anders."

LEES OOK: ‘Einde marktwerking in de zorg in zicht door corona’

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau