Oorlog tussen Oekraïne en Rusland heeft ook grote gevolgen voor Nederlandse economie
Het conflict tussen Rusland en Oekraïne lijkt misschien een ver-van-ons-bed-show, maar wanneer het tot een oorlog komt gaan ook Nederlanders dat in hun portemonnee voelen. Een oorlog aan de oostgrens van Europa kan de Nederlandse economie 2 procent kosten, ofwel 1000 euro per Nederlander. Dat becijferde Rabobank.
Veel handel drijft Nederland niet met de Russen en Oekraïne: er wordt volgens het CBS maar 1,2 procent vanuit Nederland richting Rusland geëxporteerd. Wel halen we er veel nikkel en gas vandaan. Zo'n 14 procent van Nederland nodig heeft, komt uit Rusland.
"We hebben heel sterk de neiging om te gaan kijken: hoeveel handel hebben we met Rusland en Oekraïne? Dat is heel belangrijk, maar de effecten hiervan zie je binnen één minuut op de financiële markt", zegt econoom Edin Mujagic.
'Komt heel dichtbij ons allemaal'
Zo zullen de olie- en gasprijzen verder zullen oplopen, net als de graanprijzen. Oekraïne is namelijk de grootste graanleverancier ter wereld. Dat betekent dat brood, koekjes en bier ook duur worden. "Aandelenkoersen in Rusland dalen, en dat raakt ons harder dan de Russen zelf. De Russen hebben heel weinig aandelen, en wij beleggen wereldwijd in aandelen in dat land", zegt Mujagic. "Het gaat niet zozeer om hoeveel handel we met elkaar hebben, maar de onmiddellijke effecten zie je op de financiële markten in de vorm van gasprijzen, olieprijzen en de prijzen van het eten. En dat zijn allemaal prijzen van spullen waar we elke dag ons geld aan besteden, en dat komt heel dichtbij ons allemaal."
Hoe schadelijk een oorlog tussen Oekraïne en Rusland daadwerkelijk wordt voor onze economie ligt ook aan de reactie van de Verenigde Staten en de Europese Unie. Hoe zwaarder de sancties, hoe meer pijn het zal doen.