Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Vakbond: bijna 800.000 Nederlanders niet op vakantie door geldtekort

Redactie

Ruim 775.000 Nederlanders hebben niet genoeg geld om een week op vakantie te gaan. Dat is ongeveer 40 procent van de mensen met een laag inkomen in ons land. Dat meldt de Europese vakbondskoepel ETUC op basis van onderzoek. De vereniging van vakbonden pleit voor een hoger minimumloon om het probleem tegen te gaan.

"Vakantie mag geen luxe voor enkelen zijn”, zo commentarieert Etuc-topvrouw Esther Lynch in het AD. "Terwijl tal van werknemers op pad gaan om tijd door te brengen met vrienden en familie, is dat – door een te laag inkomen - voor miljoenen niet weggelegd. De toename in vakantie-ongelijkheid (in de afgelopen tien jaar in maar liefst 16 van de 27 lidstaten, aldus Etuc) bewijst opnieuw hoe oneerlijk de voordelen van economische groei in Europa de afgelopen tien jaar zijn verdeeld."

In de hele EU heeft 28 procent van de mensen volgens ETUC te weinig geld om er een weekje tussenuit te gaan. Onder mensen met lage inkomens zou dit oplopen tot bijna 60 procent van de mensen. In Roemenië, Griekenland en Kroatië kan bijna 90 procent van de mensen met een laag inkomen niet op vakantie.

Laag inkomen

Van een laag inkomen is sprake als iemand minder dan 60 procent van het doorsnee-inkomen verdient. Dat is het middelste bedrag als alle inkomens van laag naar hoog worden gesorteerd. Volgens het CBS lag het doorsnee inkomen voor Nederlandse werknemers in 2017 op ruim 35.000 euro per jaar.

ETUC wijst erop dat mensen met een laag inkomen vaker om financiële redenen niet op vakantie kunnen dan mensen met een hoger inkomen. De ‘vakantie-ongelijkheid’ zoals de koepel dit noemt zou in tien jaar tijd bovendien in zestien landen, waaronder Nederland, zijn toegenomen. Dat is oneerlijk, vindt ETUC, en daarom is de vakbondskoepel is al langer bezig om ervoor te zorgen dat het minimumloon in verschillende EU-landen wordt verhoogd. Het Europees Parlement spreekt daar na de zomer over.

LEES OOK: Nationale Vrijwilligersdag: ‘Armoede en eenzaamheid neemt door corona alleen maar toe’


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau