Jeugdcriminaliteit daalt nog steeds, maar er zijn wel meer ernstige delicten
De criminaliteit onder minderjarigen en jongvolwassenen is de afgelopen zes jaar afgenomen in vergelijking met de vijftien jaar daarvoor. Wel is er een toename van ernstige jeugdcriminaliteit. Dat blijkt maandag uit de Monitor Jeugdcriminaliteit 2020 van het CBS.
Minder jongeren komen in aanraking met politie en justitie. Die trend lijkt zich door te zetten, volgens het tweejaarlijkse rapport, dat de ontwikkelingen in jeugdcriminaliteit beschrijft.
Delicten namen af na 2015
Volgens het CBS nam tussen 2015 en 2020 de jeugdcriminaliteit onder de meeste bevolkingsgroepen, in de meeste buurten en voor de meeste typen delicten af, vergeleken met de jaren voor 2015. Het aantal veroordeelde minderjarige daders nam in die periode af van 7 naar 5 per duizend leeftijdsgenoten.
Ernstige jeugdcriminaliteit
Tegenover deze dalende trend, is wel een toename te zien van ernstige jeugdcriminaliteit. Zo is het aantal door justitie veroordeelde minderjarige daders van doodslag sinds 2016 met meer dan de helft gestegen naar 45 in 2019. In dezelfde periode nam het aantal veroordeelde minderjarige daders van vermogensdelicten, zoals diefstal of oplichting met geweld, met 13 procent toe naar 604 in 2019.
Daarnaast steeg in 2020 het aantal geregistreerde verdachten van een wapenincident met 11 procent ten opzichte van het jaar ervoor.
LEES OOK: Boa in Lage Vuursche onder de voet gelopen door ruiter te paard