Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Nog geen staakt-het-vuren tussen Israël en Palestijnen

Redactie

Het Israëlische leger heeft vannacht opnieuw luchtaanvallen uitgevoerd op meerdere plekken in Gaza-stad. Ook vanuit Gaza zijn raketten afgevuurd. "Er is een enorme escalatie geweest in twee weken tijd", zegt directeur politieke zaken van HCSS, Han ten Broeke, in Goedemorgen Nederland op NPO 1.

"Dit begon met huisuitzettingen in Oost-Jeruzalem. Het eindigt nu met Hamas, dat vanuit Gaza probeert de sympathie van de Palestijnen weer te winnen. Dat doen ze maar op één manier, door raketten af te vuren op Israël, op doelen die nog nooit zo ver zijn geweest."

Israel heeft een afweersysteem, de Iron Dome, om raketten tegen te houden. "Meer raketten dan ooit hebben nu toch doel getroffen", zegt Ten Broeke. "Israël reageert dan heel hard, en heeft ook het recht op zelfverdediging. Het internationaal recht geeft hen daarin de ruimte, mits ze dat proportioneel doen."

Staakt-het-vuren

Het afgelopen weekend werd er een staakt-het-vuren verwacht, zegt Ten Broeke. "De VN-veiligheidsraad heeft daar ook op aangedrongen, maar zo ver zijn we nog niet. Ik denk wel dat het snel gaat gebeuren."

Ondertussen leidt het conflict in de rest van de wereld tot demonstraties, ook in Nederland. "Het leeft in de hele wereld, in Europa zie je dat ook. Het leeft in het bijzonder bij moslims in Europa die zich solidair verklaren met het lot van het Palestijnse volk. Je ziet helaas gisteren in Amsterdam, maar ook in andere hoofdsteden, dat die demonstraties niet alleen gepaard gaan met kritiek op de Israëlische regering, maar zich ook richten op Joden. Daar moeten we erg alert en waakzaam op zijn. We zeggen altijd dat we de vinger moeten leggen bij antisemitisme. Laat ik dat dan bij deze doen. Veel van die demonstraties waren puur antisemitisch."

LEES OOK: Geweld tussen Israël en de Palestijnen blijft oplaaien


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau