‘Stad op water de toekomst, politiek moet vrijheid geven aan architecten’
Nederland heeft vanwege de woningnood snel één miljoen nieuwe huizen nodig, maar aan ruimte is groot gebrek. Volgens architect Koen Olthuis is de oplossing simpel: we moeten op het water gaan bouwen. Hij roept de politiek op om meer mogelijk te maken.
"Als architect moet je puzzeltjes oplossen en de puzzel is nu heel complex. Er is geen ruimte, het is allemaal te duur, het moet groen zijn en van het gas af. Dat is onmogelijk", zegt Olthuis in WNL op Zondag op NPO 1. "We moeten kijken naar nieuwe mogelijkheden. Een nieuwe stad is niet meer op het land, maar moet op het water."
De techniek is er al, zegt Olthuis. "Op de Malediven zijn ook problemen met hoog water en ruimtegebrek en daar komt nu een stad van 5000 woningen op het water. Dat is fantastisch. We zijn bijna tien jaar met ontwikkelaars bezig geweest om het voor elkaar te krijgen. Het is Nederlandse technologie en die moeten we nu ook in eigen land gaan gebruiken."
'Steden op water flexibel'
Volgens Olthuis heeft bouwen op water een aantal grote voordelen. Zo hoef je geen dure grond op te kopen en ook is een stad op het water flexibel. "We leven in een dynamische maatschappij. We weten niet wat er over tien of vijftien jaar gaat gebeuren en corona heeft nu een enorme invloed gehad. Je hebt een stad nodig die kan reageren."
Dat kan op het water door op drijvende units te bouwen die van plek kunnen veranderen, legt hij uit. "Je legt er dingen neer die je kan verschuiven en aanpassen. Lelystad vinden we nu verschrikkelijk. Als die stad op het water was gebouwd, hadden we een aantal van de woningen daar weggehaald en nieuwe woningen gebracht."
'Politiek, geef architecten de vrijheid'
Volgens Olthuis is het bouwen op water geen kwestie van willen maar van moeten. "Steden kunnen niet alleen maar naar binnen gaan. Die moeten of de hoogte in of het water op. Daar ligt de kans. Water is niet een probleem maar een mogelijkheid om te groeien."
Olthuis roept de politiek op om meer mogelijk te maken. "Nederland loopt enorm voorop met de techniek. Maar we doen er niets mee, op woonbootjes na. De vraag aan de politiek is: geef ingenieurs en architecten de vrijheid. Dan kunnen we nieuwe dingen doen. Of we wachten op een enorme ramp, een overstroming, en dan kunnen we onze techniek gebruiken. Vaak heb je zo'n tipping point nodig", zegt hij cynisch.
Een locatie om in Nederland mee te beginnen heeft Olthuis al in gedachten. "Als dat niet komt, hopen we dat de politiek ons de vrijheid geeft om de nieuwe ideeën op het IJsselmeer uit te proberen."
LEES OOK: NVM-voorman Hoes: ‘Kabinet doet te weinig aan acute woningnood’