Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Demograaf Latten: ‘Verkeerde partner kost geld, goede partner levert geld op’

Peter Visser

Een verkeerde partner kost geld, maar een goede partner levert juist geld op. Dat zegt demograaf Jan Latten, die een boek schrijft over de economie van de liefde, in het WNL-programma Stand van Nederland: Generatie Next. Latten gelooft ook dat er power couples ontstaan, wat zorgt voor polarisatie in de samenleving.

"Ook relaties en liefde hebben te maken met de economie. Als je bijvoorbeeld de verkeerde partner hebt, kan je dat heel veel geld kosten. Dat is zuiver economie van de liefde", zegt Latten, die geen exacte bedragen kan noemen. "Dat ligt eraan hoe je het benadert. Maar de goede liefde brengt geld op en de verkeerde liefde gaat je geld kosten."

'Eros schiet pijlen binnen bubbel'

Volgens Latten zoeken we onze partner binnen eigen kring. "Wat je ziet is dat romantiek plaatsvindt binnen bepaalde bubbels, de diplomabubbel of opleidingsbubbel. Heel veel liefdes ontstaan bijvoorbeeld binnen bubbels van studenten. Zij worden allemaal artsen of notarissen." En daarmee ook rijke koppels.

In de romantiek denken mensen dat ze op iedereen verliefd kunnen worden, zegt Latten. Maar dat is volgens hem onjuist. "Eros schiet zijn pijlen heel select binnen die bubbel, in dat afgeperkte perkje." Uit cijfers van het CBS blijkt dat stellen met een klein leeftijdsverschil of stellen die beiden hoogopgeleid zijn, minder vaak uit elkaar gaan. Ook stellen met dezelfde culturele en etnische achtergrond, blijven vaker bij elkaar.

Titanic samenleving in het klein

Volgens Latten is een mooi voorbeeld de romantische speelfilm Titanic, waar Jack Dawson het hart probeert te veroveren van de welgestelde Rose DeWitt Bukater. "Titanic is eigenlijk de samenleving in het klein. Met een bovenlaag, die zit op het upper deck. In de romantiek probeert die jongen een hoogopgeleide dame te versieren en de bubbel te doorbreken. Dat is heel romantisch, maar weinig reëel", zegt Latten.

"In de film zie je ook dat de hele kring rond haar het probeert te verhinderen. Het is allemaal een soort struggle for life." Als de Titanic niet was gezonken, was de liefde waarschijnlijk op niets uitgelopen, denkt de demograaf. "Misschien moest daarom de boot wel zinken, dan blijft het romantisch. De realiteit is dat het een huwelijk zou zijn geweest wat niet had kunnen slagen."

Presentatrice Elen Demir is op zoek naar haar prins op het witte paard. Waar let je dan op? Romantiek lijkt het belangrijkste, maar we lijken steeds meer op zoek te zijn naar gelijkgestemden, ook op financieel gebied. Economie en de liefde in een nieuwe aflevering van Stand van Nederland: Generatie Next, donderdag om 22.10 uur op NPO 2 en daarna terug te kijken via NPO Start.

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau